Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Co na ukąszenie komarów, gdy swędzi?. Sposoby na ugryzienie owadów.  


Data publikacji 14 lipiec 2021
Autor
: Arkadiusz Ostojski

alt  ten tekst przeczytasz w 4 minuty 

Ukąszenie komara to zmora każdego lata, szczególnie dla osób mających odczyny alergiczne po ukąszeniu, ale także dzieci i każdego z nas. Po ugryzieniu przez brzęczącego komara pojawia się pieczenie, zaczerwienienie, opuchlizna, a skóra nieprzerwanie swędzi. Zawarte w jadzie komara enzymy wywołują zawsze silną reakcję uczuleniową, a w miejscu ukąszenia pojawia się swędzący bąbel, który utrzymuje się przez kilka następnych dni. Jak więc złagodzić te przykre objawy?
 

Spis treści:

  • 1. Czy ugryzienie komara jest niebezpieczne?
  • 2. Jakie są domowe sposoby na ugryzienie komara?
  • 3. Czym posmarować ugryzienie komara, gdy domowe środki są niewystarczające?
  • 4. Czym smarować ukąszenie komara? Środki apteczne
  • 5. Kiedy skontaktować się z lekarzem?
  • 6. Często zadawane pytania

 

Czy ugryzienie komara jest niebezpieczne?

 

Komary to nieodłączny element późnej wiosny i lata – pojawiają się zawsze, gdy zaczyna świecić słońce, a temperatura dochodzi do dwudziestu kilku stopni. I chociaż ugryzienia komarów same w sobie w większości przypadków nie są groźne (pomijając alergików i dzieci, u których może dojść do objawów ogólnoustrojowych), to jednak bliskie spotkanie z jadem komara nie jest przyjemne. Owady te przenoszą do ludzkiego organizmu szereg substancji immunogennych, pod wpływem których uwalniana jest histamina odpowiadająca za reakcje alergiczne w postaci zaczerwienienia, opuchlizny i silnego swędzenia. Na szczęście komary występujące w Polsce nie są źródłem groźnych chorób, a najczęstszym skutkiem użądlenia komara jest niegroźny odczyn zapalny. Warto jednak powstrzymać się przed drapaniem miejsca po ugryzieniu komara, gdyż może to skutkować zakażeniami bakteryjnymi. Jednak jak pokazuje doświadczenie – zwłaszcza rodziców – nie jest to takie proste. Dlatego też można wspomagać się wszelkimi dostępnymi metodami, aby załagodzić swędzenie i inne nieprzyjemne dolegliwości. Takich sposobów jest co najmniej kilka – i to zarówno domowych, jak i farmakologicznych. Zatem co na ukąszenia komarów będzie najbardziej skuteczne? Oto kilka sprawdzonych metod.



na ukąszenie komara
Tak wygląda ukąszenie komara

 

Jakie są domowe sposoby na ugryzienie komara?


Pogryzienie przez komary może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie – na przykład późnym wieczorem lub w sytuacji, gdy dotarcie do najbliższej apteki może zająć całkiem sporo czasu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po domowe sposoby, które szybko złagodzą odczyny i bąble po komarach. Większość z tych substancji znajduje się w każdej kuchni, więc ich zastosowanie jest szybkie i banalnie proste. Jak złagodzić ugryzienie komara? Tutaj najbardziej pomocne będzie kilka popularnych produktów:
  • okład z cytryny, który zmniejszy stan zapalny
  • okład z cebuli, który nie tylko zmniejszy obrzęk, ale także złagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia
  • liść białej kapusty, który – podobnie jak cebula – ma właściwości przeciwświądowe
  • natka pietruszki (najlepiej rozdrobniona), która nie tylko zminimalizuje uporczywe swędzenie, ale także zmniejszy rozmiar powstałego bąbla
  • roztwór z soli i wody (w proporcji 1 łyżeczka na 250 mililitrów wody), który pomoże zmniejszyć pojawiające się reakcje alergiczne (warunkiem jest systematyczność – miejsce ukąszenia powinno być przemywane co najmniej kilka razy dziennie)

Z domowych sposobów pozwalających łagodzić ukąszenia komara u dziecka i dorosłych można też wymienić ziemniaki i cebulę, które nie tylko skutecznie zmniejszają wielkość bąbla, ale też niwelują dyskomfort związany ze świądem. Świetny efekt przynosi też sok z aloesu oraz okłady z lodu.  Dodatkowo można sięgnąć  po jakże popularny środek spożywczy, jakim jest ocet. Tutaj trzeba wspomnieć o dwojakim zastosowaniu.  Z jednej strony jest to substancja odstraszająca te nielubiane owady, z drugiej – zastosowany ocet na ugryzienia zmniejsza uczucie bólu czy swędzenia. Niektórym osobom może przeszkadzać jego zapach, jednak jest to niewielka cena za całkiem wysoką skuteczność.
 

Czym posmarować ugryzienie komara, gdy domowe środki są niewystarczające?

 

Domowe środki w postaci cytryny, kapusty, soli, pietruszki czy octu to niedrogie, łatwo dostępne i całkiem skuteczne metody na złagodzenie nieprzyjemnych objawów po ukąszeniu komara. Jednak czasami są one niewystarczające. W takim przypadku można sięgnąć po nieco mocniejszy kaliber, który jednak wciąż nie jest lekiem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim olejek eukaliptusowy oraz węgiel aktywny. Ten pierwszy posiada silne właściwości przeciwzapalne, które wspomagają walkę z bólem i uporczywym świądem. Natomiast roztwór z węgla (dostępnego w aptece) leczy zmieniono chorobowe miejsca. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek w wodzie i nasączoną gazę przyłożyć w miejscu ukąszenia owada, aby szybko poczuć ulgę i zmniejszenie męczących dolegliwości.


co na ukąszenie komarów zdjęcia

 

Czym smarować ukąszenie komara? Środki apteczne

 


Środki domowe, olejek eukaliptusowy czy węgiel apteczny to popularne, ale nie zawsze skuteczne metody na walkę ze skutkami ukąszeń komarów. W niektórych przypadkach wymienione wyżej metody mogą nie przynieść oczekiwanej ulgi. Wtedy przychodzi moment na zastosowanie środków farmakologicznych. W aptekach są dostępne różnego rodzaju preparaty, których podstawowym zadaniem jest łagodzenie objawów po ukąszeniu tych owadów. Wśród najczęściej stosowanych są:

  • żele blokujące wydzielanie histaminy (a tym samym zapobiegające nasilaniu się reakcji alergicznych)
  • maści na bazie hydrokortyzonu, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe
  • środki w sprayach, których głównym zadaniem jest łagodzenie świądu
  • preparaty zawierające substancje łagodzące w postaci rumianku, pantenolu czy allantoiny
  • preparaty na bazie mentolu czy olejku z drzewa herbacianego, które zmniejszają ból i świąd i jednocześnie wykazują działanie chłodzące

Dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci są specjalne plastry, które z jednej strony łagodzą objawy ukąszenia, a z drugiej chronią przed drapaniem i zanieczyszczeniami.

 

Mówiąc o środkach farmakologicznych sprawdzających się w przypadku ukąszenia komarów warto też wspomnieć o balsamie Kokoda, który nie tylko szybko przynosi ulgę, ale też zmniejsza reakcje alergiczne. Dobroczynne działanie preparatu wynika przede wszystkim ze składu balsamu – aloes posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przyspiesza gojenie ran (podobnie jak olejek herbaciany i eukaliptusowy, które także znajdują się w składzie preparatu), allantoina koi i regeneruje naskórek, a mentol daje przyjemne uczucie chłodu, co wraz z uśmierzeniem świądu przynosi szybką i odczuwalną ulgę. Balsam Kokoda szybko łagodzi ból i swędzenie, ma przyjemną konsystencję i błyskawicznie się wchłania. I co warte podkreślenia – może być stosowany u dzieci powyżej drugiego roku życia.

 

maść po ukąszeniu komarów dla dzieci


Domowe i farmakologiczne środki na ukąszenie komara są zazwyczaj skuteczne i szybkie w działaniu. Jednak czasami reakcja alergiczna na jad komara może być bardzo intensywna, co objawia się dużym i bolesnym obrzękiem, wysypką, nudnościami, zawrotami głowy i podwyższoną temperaturą ciała. W takiej sytuacji nie wolno zwlekać, gdyż w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Niezbędna jest wizyta u lekarza, który zastosuje odpowiednią terapię. I chociaż ukąszenie komara jest zazwyczaj niegroźne (chociaż niewątpliwie uciążliwe), to jednak nie wolno go lekceważyć.  Można stosować domowe lub apteczne środki, ale jednocześnie niezbędne jest obserwowanie organizmu i bardzo szybkie reagowanie w sytuacji nasilenia się reakcji niepożądanyc.





 
 

Kiedy skontaktować się z lekarzem?


Jeśli ugryzienie komara powoduje anafilaksję, zwróć się o pomoc lekarską. Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu. Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego to:
  • rumień, świąd skóry, pokrzywka, ;
  • obrzęk języka i warg, skóra może być pokryta potem i być blada;
  • świszczący oddech, suchy kaszel,duszność, chrypka, świst wdechowy;
  • wodnisty katar, wymioty, nudności, biegunka;
  • bóle brzucha, spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji i zaburzenia rymu serca;
  • utrata przytomności, zawroty głowy, mroczki przed oczami, bóle głowy.

Wczesne rozpoznanie anafilaksji i podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko powikłań i zgonu. Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu komara jest rzadki i częściej wywoływany przez inne kłujące owady. Leczenie osób, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, wymaga przede wszystkim bardzo szybkiej reakcji, oceny stanu pacjenta oraz podania odpowiednich leków. W pierwszej kolejności należy zawsze wezwać karetkę pogotowia, a następnie –  miarę możliwości – usunąć potencjalny czynnik wywołujący silną reakcję alergiczną i przystąpić do udzielenia pomocy osobie, u której rozpoznajemy objawy wstrząsu anafilaktycznego. Leki zwalczające objawy wstrząsu anafilaktycznego to przede wszystkim adrenalina, a w drugiej kolejności glikokortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe, które zapobiegają nawrotom objawów wstrząsu anafilaktycznego.


 

Często zadawane pytania

 
Od jakiego wieku można stosować maść na ukąszenia Kokoda?

Maść na ukąszeniu komarów można używać u dzieci od 2 roku życia
 
Czy maść po ugryzieniu działa tylko na komary?

Nie. Produkt ze względu na swój skład ma też właściwości kojące na poparzenia pokrzyw, meduz czy ukąszenia meszek
 
  • Powyższe porady są jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł jak WHO, EDCD, IAMAT.ORG, MSZ oraz wieloletniego doświadczenia autora i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie.

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter