Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

 

Co zabrać do Indonezji?. Lista rzeczy, które warto spakować.

 
alt
Autor: Arkadiusz Ostojski
alt  ten tekst przeczytasz w 4 minuty 

Jeżeli wybierasz się na egzotyczne wakacje do Indonezji, dobrze przygotuj się przed wyjazdem. Indonezja to piękne, słoneczne państwo, które zachwyca niepowtarzalną architekturą, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz rajskimi plażami, ale wiedz, że lecisz do kraju tropikalnego, gdzie poziom opieki medycznej jest na niskim poziomie, a groźne choroby tropikalne, głównie pasożytnicze przenoszone przez komary są codziennością, a więc by Twoja podróż przebiegła bezproblemowo, przygotowaliśmy dla Ciebie przekrojowy poradnik, z którego dowiesz się, o czym pamiętać przed wyjazdem i co zabrać do Indonezji.


Spis treści:
 

  • 1. Indonezja, co zabrać ze sobą na wyjazd i czego powinniśmy być świadomi?
  • 2. Indonezja — jak przygotować się do podróży?
  • 3. Co zabrać do Indonezji?
  • 4. Indonezja — gotowa lista rzeczy do spakowania.
  • 5. Jakie buty do Indonezji warto spakować?
  • 6. Indonezja informacje i ciekawostki.
  • 7. Indonezja jak się przygotować — częste pytania

 

Indonezja, co zabrać ze sobą na wyjazd i czego powinniśmy być świadomi?


Podróż do Indonezji to wspaniałe przeżycie, pełne niezapomnianych wrażeń, ale jest to też czas beztroski, który pozwala zapomnieć nam o czyhającym niebezpieczeństwie zarówno ze strony miejscowej ludności, jak i niebezpiecznych zwierząt i owadów — szczególnie komarów. Dlatego wybierając się do Indonezji, należy odpowiednio przygotować się pod kątem profilaktyki zdrowotnej w podróży, co umożliwi nam to należyty komfort i zminimalizuje ryzyko komplikacji zdrowotnych, a w wyjątkowych sytuacjach uchroni nawet przed utratą zdrowia i życia.

Więc jeżeli jesteśmy już zdecydowani na podróż, czas zastanowić się, co zabrać do Indonezji?

W subtropikalnych i tropikalnych rejonach świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne oraz zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ugryzienia przez drapieżniki, ukąszenia owadów, poparzenia przez rośliny czy meduzy. W rejonach tych warunki sanitarne są czasem na bardzo niskim poziomie, podobnie jak opieka medyczna, która w skrajnych przypadkach może być nawet całkowicie niedostępna. Sprzyja to łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób (zwanych potocznie tropikalnymi), które mogą pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe. W wielu sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie.
Podstawą bezpiecznej podróży oraz wakacji w krajach o niskim poziomie medycznym i sanitarnym jest profilaktyka, a większość problemów zdrowotnych w podróży łączy wspólna cecha: można im skutecznie zapobiegać odpowiednim przygotowaniem. W medycynie podróży zawsze sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
 

Co roku w rejony, w których występują różne zagrożenia dla zdrowia, wyjeżdża tysiące Polaków, a badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że połowa z nich miała problemy zdrowotne spowodowane wyjazdem, w związku z tym, to właśnie podróżni powinni mieć możliwość uzyskania jak największej ilości informacji z zakresu profilaktyki zakażeń oraz wskazówek dotyczących zastosowania ich w praktyce, szczególnie w przypadku wyjazdów do krajów subtropikalnych i tropikalnych. Dlatego osobom planującym podróż do Indonezji – państwa, które wykazuje wysoki stopnień zagrożenia dla zdrowia, zaleca się szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Niestety, na chwilę obecną nie ma szczepionek przeciwko najgroźniejszym chorobom, które przenoszą komary, jak: malaria, denga czy zika, ale na inne warto się zaszczepić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że egzotyczny wyjazd może się dla nich skończyć groźną dla zdrowia i życia chorobą.

Turyści powinni mieć świadomość zagrożeń i pamiętać, że przed wyjazdem, jak i w czasie pobytu obowiązują pewne zasady, które pozwolą ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie i swoim bliskim komfort i bezpieczeństwo podczas podroży w regiony, gdzie takie ryzyko istnieje.

Komary nie muszą być widoczne, ale istnieją i wystarczy tylko jedno ukąszenie, aby zniszczyć nam urlop pytaniem: czy wrócę do domu zdrowa / zdrowy?

 


 

O czym powinno poinformować Cię biuro turystyczne?

 

Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia, choć skróconych wskazówek, jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeżeli jednak biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie.

Za granicą informowanie swoich klientów o niebezpieczeństwach oraz zagrożeniach płynących ze zwiedzania krajów tropikalnych jest normą powszechnie przestrzeganą przez biura podróży. Informacje przekazywane są na podstawie danych z krajowych Ośrodków Medycyny Tropikalnej, Inspekcji Sanitarnych, Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Ministerstwa Spraw Zewnętrznych. W Polsce jednak większość biur nie informuje dogłębnie podróżnych, w jaki sposób należy się zabezpieczyć, jakie są niebezpieczeństwa oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. Krajowa baza informacji o zagrożeniach jest dosyć uboga, a grupy osób, które usiłują zmienić ten stan rzeczy to zawodowi podróżnicy i wysoko wyspecjalizowani lekarze medycyny podróży, których zawsze należałoby odwiedzić przed takim wyjazdem – listę poradni i lekarzy znaleźć można w zakładce „Poradnie i lekarze”. Zachęcamy także do zapoznania się z listą chorób, które Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji. Najpopularniejsze z nich to: dur brzuszny, wirusowe zapalenia wątroby, salmonelloza, leiszmanioza, czerwonka, choroby skóry, zapalenia opon mózgowych, malaria, żółta febra, denga i HIV. Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą zależy oczywiście od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Lekarze medycyny podróży cały czas podkreślają, że osoby przebywające w ośrodkach all inclusive, także są narażone na niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na tropikalne choroby. Posłużmy się prostym przykładem: kelner, podający turyście drinka z lodem ze skażonej wody, może przyczynić się do zakażenia klienta amebą. Zatem niezależnie od celu i charakteru wyjazdu, w trosce o własne bezpieczeństwo, turyści powinni szczepić się oraz stosować środki zapobiegawcze, takie jak repelenty na komary, preparaty do opalania czy żele antybakteryjne. Pomoże to zniwelować problemy zdrowotne, a także ułatwi zapobieganie im w przyszłości.
Pomimo występowania zagrożeń, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu, wg badania Sanofi Pasteur, aż 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani następnie przez lekarzy, dlaczego tak zaniedbali własne zdrowie — twierdzą, że wydatek rzędu 300-500 zł nie mieścił się w urlopowym budżecie, gdzie wycieczka kosztuje często kilkadziesiąt tysięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę, iż taka jednorazowa zapobiegliwość może uchronić nas przed śmiertelnymi chorobami tropikalnymi. Warto więc na kilka tygodni przed wakacjami marzeń umówić się w poradni medycyny podróży na wykonanie badań i sprawdzenie, jakie szczepienia do Indonezji są wymagane i zalecane.

Bardzo istotną czynnością jest też rejestracja w systemie Odyseusz, gdyż w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mogło się z nami skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

 


 

Indonezja — jak przygotować się do podróży?


W przygotowaniu zdrowotnym do wyjazdu bez wątpienia pomoże nam zapoznanie się z informacjami na temat danego kraju. Powinniśmy sprawdzić, na jakie ewentualne zagrożenia jesteśmy narażeni. Przydatne jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy na wyjazd. Należy wybrać się z wizytą do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących, gdzie podczas konsultacji lekarz medycyny podróży udzieli kilku fachowych i bardzo przydatnych wskazówek, między innymi:
 

  • poinformuje o sytuacji zdrowotnej i politycznej w regionie planowanej wycieczki,
  • zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia dostosowane do celu i charakteru podróży,
  • ustali wskazania do profilaktyki malarii, dengi czy zika, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tymi chorobami,
  • przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku,
  • zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.


Uwaga! Do poradni medycyny podróży należy zgłosić się w terminie około 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwoli na sprawne zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. Jeżeli natomiast nie masz już czasu na taką wizytę, postaraj się zastosować do innych zaleceń przedstawionych w tym poradniku.
 


 

Indonezja jak się przygotować przed podróżą medycznie?


W celu dobrego przygotowania należy naświetlić lekarzowi pewne aspekty, takie jak:
 

  • termin i trasa wycieczki,
  • charakter wyjazdu,
  • informacje o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach,
  • informacje o lekach przyjmowanych na stałe,
  • uczuleniach na leki, wydzieliny owadów lub inne alergeny,
  • dokumentacje o przebytych wcześniej szczepieniach ochronnych,
  • w przypadku kobiet informację o obecnej lub planowanej ciąży, szczególnie gdy lecimy w regiony występowania wirusa zika.
Więcej: Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Indonezji


Czasem do ustalenia wskazań lekarskich potrzebny jest nawet szczegółowy plan wycieczki. Na taką wizytę warto zabrać zatem także dokładny program podróży, a nie tylko listę odwiedzanych krajów.

 

Co zabrać do Indonezji?


Przy wyjeździe do Indonezji należy zabrać ze sobą przede wszystkim środki przeciw owadom, szczególnie podczas wycieczek do lasów tropikalnych, safari czy parków narodowych. Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia w Indonezji są komary i owady, które mogą przenosić bardzo groźne choroby, takie jak malaria, denga czy zika. Poniżej podstawowa lista rzeczy, jakie należałoby zabrać do Indonezji:

 

  • środek na komary tropikalne z DEET oraz balsam na ugryzienia komarów;  
  • mugga do kontaktu na komary, urządzenie, które likwiduje insekty w pomieszczeniach;
  • żel antybakteryjny;
  • kostium kąpielowy;
  • czapkę z daszkiem lub kapelusz − chronią przed słońcem i przegrzaniem;
  • wygodne buty (najlepiej sprawdzą się sportowe. Na wycieczki w teren na safari czy do dżungli możesz wziąć ze sobą buty trekkingowe. Nie zapomnij też o butach do wody — klapkach lub sandałach, przydadzą się w hotelu podczas wizyt w basenach, oceanie, a najbardziej podczas chodzenia po gorącym piasku);
  • własną małą apteczkę turystyczną — to podstawa szczególnie na plaży i podczas wycieczek w terenie. Weź ze sobą niezbędne leki, przeciwbólowe, plastry opatrunkowe, coś do odkażania i na biegunkę. Środki mogą przydać się wszędzie tam, gdzie będziesz skazany tylko na siebie;
  • przejściówkę do gniazdka;
  • opcjonalnie: moskitierę na komary (w wielu hotelach w krajach tropikalnych moskitiera powinna być standardem i wisieć nad łóżkiem, gdy jej nie ma, to powinniśmy być na to przygotowani. To samo tyczy się małych dzieci — zabierajmy moskitiery na łóżeczka czy wózki);
  • kosmetyki do opalania z wysokim filtrem, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz balsam po opalaniu (słońce w Indonezji jest bardzo nisko, przez co jest zwiększone promieniowanie UV).


Bardziej rozszerzone listy, co spakować do Indonezji opisujemy poniżej.

 


Środki na komary ochrona przeciw komarom na indonezji
 
 

W Indonezji na komary należy stosować tylko sprawdzone środki z dużą zawartością substancji czynnej.

 
 

Indonezja — gotowa lista rzeczy do spakowania.


Liczbę przedmiotów należy dopasować pod kątem długości pobytu, rodzaju bagażu oraz ilości planowanego prania.

 

Dokumenty:

 
  • ważny paszport;
  • dowód osobisty;
  • karta płatnicza;
  • pieniądze (oficjalna walutą Indonezji jest rupia indonezyjska, która dzieli się na 100 senów);
  • potwierdzenie rezerwacji noclegu; 
  • bilety na samolot;
  • dodatkowe ubezpieczenie podróży — W Indonezji wszystkie koszty leczenia pokrywa pacjent, a ryzyko zachorowania na którąś z lokalnych chorób lub zatrucie pokarmowe jest duże. Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży może być niewystarczające, ze względu na niską sumę gwarancyjną, a ta może nie wystarczyć na pokrycie kosztownego pobytu w szpitalu, jeśli poważnie zachorujesz.
  • specjalna dyskretna saszetka na dokumenty z RIFD ; 
  • umowa usługi turystycznej — określa miejsce pobytu, trasę wycieczki, czas trwania oraz program imprezy turystycznej itd.
  • międzynarodowa książeczka szczepień;
  • inne dokumenty np. bilety na łódkę, autobus;
  • skany/zdjęcia ważnych dokumentów zapisane na telefonie lub poczcie elektronicznej;

Ubezpieczenie!

Przed podróżą najlepiej wykupić ubezpieczenie podróżne i medyczne. Żadne publiczne szpitale w Indonezji nie mają międzynarodowej akredytacji. Ceny leczenia szpitalnego zależne są od jakości usług oraz zakwaterowania. Szpitale publiczne oraz placówki specjalistyczne są otwarte dla obcokrajowców, którzy nie są objęci żadnym rządowym systemem opieki zdrowotnej. Korzystając z usług szpitala publicznego, należy liczyć się z dużymi kosztami. Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje leczenie w całości. Ceny leczenia szpitalnego kształtują się od 1 500 000 IDR (ok. 100 USD) do 10 000 000 IDR (670 USD) za dobę. Koszty ogólnej konsultacji medycznej kształtują się na poziomie od około 400 000 IDR (27 USD) do 1 500 000 IDR (100 USD) dziennie. Ceny uzależnione są od standardu placówki, jaką wybierze pacjent.

 


Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę Indonezji?
 

  • Paszport — TAK
  • Paszport tymczasowy — NIE
  • Dowód osobisty — NIE
Przed wyjazdem do Indonezji należy sprawdzić, czy paszport i dowód są ważne, to samo tyczy się naszych kart płatniczych. Dokumenty powinny być w bardzo dobrym stanie, gdyż wszelkie zagniecenia, zamazanie itp. stanowią powód do długotrwałej i uciążliwej procedury wyjaśniającej na lotnisku.


Wiza

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Indonezji nie wymaga się wizy wjazdowej; musisz natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu.

co zabrać i spakować do indonezji
 

Jakie ubrania zabrać do Indonezji?


Do Indonezji koniecznie warto zabrać odzież przeciwdeszczową oraz lekkie letnie ubrania, spakujmy też nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Odwiedzając miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym i podporządkować się panującym tam zwyczajom i normom. Warto ubierać się lekko, by chronić się przed wszędobylskim słońcem i upałem. Niezależnie od regionu, w jakim będziesz przebywał w Indonezji warto ze sobą mieć odzież letnią oraz ciuchy na deszcz, gdyż mogą nas zaskoczyć tropikalne opady. Do walizki zapakuj buty i ubrania z naturalnych, przewiewnych i oddychających materiałów, które szybko schną takich jak bawełna lub len. Jeśli chodzi o bieliznę i skarpetki załóż, że będziesz codziennie nosić nową rzecz, weź więc tyle, ile dni zamierzasz spędzić dni na wakacjach plus zapasowe dwie. Dzięki temu zachowasz komfort i wygodę.

Lista ubrań, które warto spakować do walizki przed wyjazdem do Indonezji.
  • t-shirty;
  • odzież do spania;
  • koszulki bez ramion;
  • biustonosze — również sportowe;
  • legginsy;
  • krótkie spodenki;
  • stroje kąpielowe / kąpielówki;
  • koszula i spodnie trekkingowe;
  • długie spodnie;
  • bielizna osobista;
  • skarpetki;
  • czapka z daszkiem lub kapelusz;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • ręcznik kąpielowy;
  • cienka kurtka przeciwdeszczowa;
  • sandały / klapki / japonki;
  • buty sportowe i trekkingowe;
  • chusta czy rodzaj szalu przyda się na safari, by uchronić się przed kurzem;
  • garnitur i buty wyjściowe (jeżeli jest to podróż biznesowa) 

Jakie buty do Indonezji warto spakować?

 
W Indonezji przydadzą się szczególnie buty do wody, ale Indonezja to też kraj o bardzo zróżnicowanym terenie i wysokich temperaturach, dlatego odpowiednie buty zależą od miejsca i aktywności, które planujesz zwiedzać. W przypadku wakacji w Indonezji warto zabrać ze sobą przede wszystkim wygodne buty trekkingowe lub sportowe, które wykonane są z przewiewnych materiałów i zapewnią komfort podczas długich pieszych spacerów i wędrówek po górach lub pustyniach podczas safari. Najlepiej sprawdzają się już wcześniej rozchodzone, płaskie i z grubą (jednak możliwie elastyczną) podeszwą oraz klapki, japonki czy sandały do chodzenia po kurorcie. Jeśli w Indonezji planujesz wakacje na plaży, warto zabrać ze sobą obuwie do wody. Plaże, mimo iż są piaszczyste, mogą być pełne niespodzianek, na których nietrudno o otarcia czy skaleczenia, a podziwianie rafy bez takiego obuwia może być bardzo bolesne.

Oto kilka sugestii dotyczących obuwia, które możesz spakować do Indonezji:

 
  • Sandały: Sandały, klapki lub japonki to najpopularniejsze obuwie w Indonezji. Są wygodne, przewiewne i idealne na plażę i basen. Wybierz sandały z antypoślizgową podeszwą, aby uniknąć poślizgnięć i upadków na mokrym piasku. przydadzą się też w hotelu podczas wizyt w basenach.
  • Buty sportowe: Jeżeli planujesz uprawianie sportów, takich jak bieganie lub pływanie, koniecznie zabierz ze sobą buty sportowe. Powinny być wygodne i zapewniać dobrą amortyzację.
  • Buty trekkingowe: Jeśli planujesz wędrówki w teren na safari, do dżungli lub góry zabierz ze sobą wygodne buty trekkingowe. Wybierz buty z dobrą amortyzacją i przyczepnością, aby uniknąć urazów.
  • Buty do wody: Jeśli lubisz pływać, surfingować lub nurkować, zabierz ze sobą buty do wody. Chronią nogi przed urazami skał, żwirem, koralowcami, a w niektórych regionach płami piaskowymi jednak najbardziej przydatne są podczas chodzenia po gorącym piasku.
  • Buty wieczorowe: Jeśli planujesz wyjście do restauracji lub klubu, zabierz ze sobą eleganckie buty wieczorowe.

Pamiętaj, aby pakować buty, które są wygodne i pasują do Twojej aktywności, lecz nie zabieraj zbyt wielu par, ponieważ zajmują dużo miejsca.
 

Kosmetyki:

  • szampon i odżywka do włosów;
  • żel pod prysznic;
  • pasta do zębów;
  • szczoteczka do zębów;
  • chusteczki nawilżone;
  • antyperspirant;
  • krem do opalania — minimum z filtrem UV SPF 50;
  • krem po opalaniu;
  • krem nawilżający do twarzy;
  • pomadka do ust, najlepiej z filtrem UV;
  • mugga 50% - mocny środek na komary z deet;
  • balsam po ukąszeniu owadów;
  • grzebień / szczotka;
  • małe lusterko;
  • obcinaczki do paznokci;
  • pęseta;
  • pianka do golenia;
  • perfumy;
  • waciki do demakijażu;
  • mały spray do odkażania deski klozetowej i kabin przed bakteriami i grzybami;
  • środki higieniczne: podpaski, tampony itp.;
  • perfumy lub mgiełka do ciała;
  • kosmetyki do makijażu: podkład, puder, tusz do rzęs, cień do powiek;
  • opcjonalnie: nić dentystyczna, zestaw do golenia, okulary korekcyjne/soczewki + płyn;

Tabletki na gardło — duża ilość lodu w drinkach i zmiana klimatu powoduje problemy z gardłem.
 
Jeżeli lecą z nami dzieci to dodatkowo:
leki przeciwbólowe na gardło dla dzieci spray do nosa leki jak powyżej, lecz dla dzieci
Na pokład samolotu można zabrać pojemniki z mlekiem dla małych dzieci lub lekarstwami bądź innymi substancjami o konsystencji płynnej lub półpłynnej niezbędnymi na czas lotu, nawet jeśli znajdują się w pojemnikach większych niż 100 ml. Takich przedmiotów nie trzeba umieszczać w osobnej przeźroczystej  torebce.

 

krem do opalania do indonezji
 

W Indonezji korzystajmy tylko z wysokich filtrów SPF

 
 

Jakie leki zabrać do Indonezji? 


Do Indonezji warto zabrać przede wszystkim leki przyjmowane na co dzień z powodu chorób przewlekłych.


Uwaga! Dobór leków zawsze musi być konsultowany z lekarzem prowadzącym w przypadku chorób przewlekłych, lekarzem rodzinnym lub lekarzem medycy podróży, a poniższa lista ma charakter wyłącznie informacyjno-pomocniczy.

Jeśli przewozisz leki zawierające środki odurzające, musisz zadeklarować swoje lekarstwa na formularzu zgłoszenia celnego i przedstawić celnikowi zaświadczenie od lekarza, w którym podana jest przyczyna przyjęcia leku oraz kopię oryginalnej recepty. Leki zawierające substancję odurzające muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach, a wielkość dawki nie może przekraczać czasu trwania wizyty w Indonezji.

Apteczka z naszymi podstawowymi lekami powinna zawierać między innymi:
leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne; leki przeciwbiegunkowe, węgiel aktywowany lub krople żołądkowe; leki rozkurczowe; leki na receptę oraz leki przyjmowane na co dzień z powodu chorób przewlekłych; probiotyki, które warto zacząć zażywać już na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować przez cały pobyt; leki antymalaryczne (jeżeli są przepisane); środki dezynfekujące i odkażające rany; środki opatrunkowe — plastry, gaza i bandaże; środek na oparzenia skóry; fiolka z octem (przyda się w razie poparzenia meduzami); wapno, elektrolity; środki antykoncepcyjne; chusteczki higieniczne;
Kosmetyki można przewozić także bez ograniczeń w bagażu rejestrowanym głównym, czyli w dużej walizce. Pasażerom wolno zabrać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, czyli zabieranym na pokład samolotu — kosmetyki płynne, wszelkie żele, pasty, emulsje, aerozole itp. muszą być przewożone w pojemnikach o objętości do 100 ml każdy, a wszystkie pojemniczki muszą być umieszczone w specjalnej kosmetyczce. Zawartość płynów w kosmetyczce nie powinna przekraczać maksymalnej pojemności 1 litra.

 

woreczek do samolotu 20 x 20


Artykuły w płynie obejmują:

wodę i inne napoje, syropy, kremy, toniki i olejki, perfumy, żele, włącznie z żelami do włosów i pod prysznic, środki na komary w atomizerach, środki do opalania, pasty, włącznie z pastą do zębów, mieszanki substancji płynnych i stałych, tusz do rzęs oraz inne przedmioty o podobnej konsystencji. .
 

Apteczka turystyczna

Każdy bagaż podróżny bezwzględnie powinien zawierać także małą apteczkę turystyczną z wyposażeniem, szczególnie gdy wyjeżdżamy do krajów sub i tropikalnych, gdzie kontakt ze służbami medycznymi może być bardzo utrudniony ze względu na odległości i teren, w jakim będziemy przebywali (safari, dżungla, plaża, góry). W takich sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie lub towarzyszące nam osoby. Wszędzie tam, ze względu na temperatury mogą nas zastać zasłabnięcia oraz przykre urazy, np. skaleczenia, złamania, zwichnięcia, ugryzienia przez zwierzęta czy ukąszeniach przez owady, pająki, węże, meduzy czy skorpiony. Często ze względu na zmianę flory bakteryjnej będziemy mieli też problemy żołądkowe (potocznie nazwane: "Zemsta Faraona", "Zemsta Sułtana", "Zemsta Montezum" itp. dla rodaków po prostu " Biegunka podróżnych "), dlatego warto wyjazdem skonsultować to lekarzem, który zapewne przepisze odpowiednie leki.
 

apteczka turystyczna
 


 

Elektronika:


Co warto zabrać do Indonezji, jeżeli chodzi o elektronikę?  Oto kolejna przydatna lista.
 

  • telefon;
  • ładowarka do telefonu;
  • power bank;
  • laptop i ładowarka;
  • dobry aparat fotograficzny z ładowarką, zapasowe karty SD i akumulatory do ładowania,
  • kamera sportowa np. GoPro z ładowarką i akcesoriami, kamera do nagrywania pod wodą;
  • słuchawki lub głośnik Bluetooth;
  • adapter podróżny;

Warto też pamiętać o przejściówce do wtyczek. W Indonezji oprócz wtyczek europejskich spotykane są również wejścia typu G. W hotelach często można wypożyczyć adaptery do gniazdek, ale lepiej zabrać ze sobą swój własny.
 



urządzenie na komary do kontaktu w indonezji
 

W Indonezji nie w każdym hotelu w pokojach są też podwieszone moskitiery, które chronią nas w nocy podczas snu przed groźnymi moskitami i komarami, dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w Mugga elektro — specjalne urządzenie do kontaktu, które zabija komary w pomieszczeniach.
 


 

Akcesoria

  • mały plecak / torba;
  • dyskretka saszetka na dokumenty i pieniądze;
  • parasol — przyda się, gdy wyjeżdżamy w porze deszczowej;
  • słuchawki;
  • igła i nici;
  • wodoodporne etui na telefon;
  • zawieszka na bagaż;
  • etui na okulary przeciwsłoneczne;
  • książka lub czytnik e-booków;
  • mała latarka LED;
  • zatyczki do uszu;
  • opcjonalnie: opaska na oczy do snu, poduszka podróżna na szyję;
 

Powiązane informacje przed podróżą do Indonezji:

 

 

Indonezja informacje i ciekawostki.

 

Indonezja — bezpieczeństwo turystów.


Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali, jest znaczące, pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez miejscowe władze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Odwiedzający prowincję Aceh powinni szczególnie uważać, aby nie obrażać lokalnych uczuć religijnych (np. nie pić alkoholu, nie uprawiać hazardu, unikać noszenia obcisłych i skąpych ubrań). Zalecamy unikanie zgromadzeń, zwłaszcza wieców politycznych.

Na terenie Indonezji dochodzi do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w nagłych wypadkach, skontaktuj się z Ambasadą RP w Dżakarcie lub z konsulatami honorowymi. Ze względu na wielkość kraju i oddalenie niektórych obszarów wsparcie konsularne w niektórych częściach Indonezji może być utrudnione.


Najważniejsze numery ratunkowe:

  • 111 lub 112 – policja,
  • 118 lub 119 – pogotowie ratunkowe,
  • 113 – straż pożarna,
  • 0361 7540599 lub 0361 224111 – policja turystyczna na Bali,
  • 021 526 4073 – policja turystyczna w Dżakarcie.

 

Opieka medyczna.


Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie nadaje się do picia

Pij wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikaj kostek lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw. Dzieci nadal chorują tu na polio i odrę. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali). W dużych miastach można zarazić się gorączką krwotoczną denga. Liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

W miarę możliwości korzystaj ze sprawdzonych placówek medycznych. W Dżakarcie są to m.in.: szpital MMC, MEDISTRA, PONDOH INDAH, MEDICALOKA, SOS, SILOAN oraz Przychodnia w Ambasadzie Niemieckiej. Niektóre mają swoje filie rozsiane po całym kraju (SOS, SILOAN).

 

Jeśli poważnie zachorujesz lub potrzebujesz operacji, warto jechać do sąsiednich krajów, Singapuru lub Tajlandii. Poziom usług medycznych jest tam wyższy.
 

Informacje ważne dla podróżujących po Indonezji


Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny. Kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zachowaj ostrożność, gdy poruszasz się autobusami i autokarami. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi, cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

Jeśli podróżujesz do Papui Zachodniej, zwłaszcza w głąb prowincji, w rejony znajdujące się poza szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych, nadal musisz mieć specjalne zezwolenie (surat jalan). Uzyskasz je w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji zgłoś się do najbliższego posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.

Obowiązuje ruch lewostronny. Możesz używać międzynarodowego prawa jazdy. Jednak przy dłuższych pobytach, ze względu na korzystniejsze ubezpieczenie miejscowe, władze zalecają wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy. Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres. Orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Płacić trzeba w walucie miejscowej.

W Indonezji jazda na motorze lub skuterze, chociaż popularna, jest bardzo niebezpieczna. Podstawowe zasady ruchu drogowego nie są przestrzegane, co jest przyczyną wielu wypadków, w tym śmiertelnych. Wypożyczane motocykle są w bardzo złym stanie technicznym. Jeśli pomimo tych okoliczności zdecydujesz się na jazdę wypożyczonym jednośladem, zachowaj szczególną ostrożność. Ograniczaj szybkość oraz zaopatrz się w profesjonalny kask motocyklowy. Najlepiej, aby był produkcji zagranicznej. Te powszechnie dostępne na indonezyjskim rynku nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa.

W Indonezji nie możesz używać polskiego prawa jazdy. Trzeba korzystać z międzynarodowego prawa jazdy wydanego w ramach konwencji wiedeńskiej. Zanim wynajmiesz pojazd, skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową i potwierdź, czy w cenie jest ubezpieczenie. Cudzoziemcy zaangażowani nawet w niewielkie wykroczenia drogowe lub wypadki mogą być narażeni na wymuszenia. Rozważ zatrudnienie prywatnego kierowcy lub wynajęcie samochodu z kierowcą.

Podczas podróży i pobytu w Indonezji należy podchodzić z szacunkiem do lokalnych tradycji, zwyczajów oraz prawa. Należy zwrócić uwagę na obchodzone święta, w tym ogólnokrajowe oraz lokalne. Okresem szczególnym dla wyznawców Islamu jest okres Ramadanu, podczas którego muzułmańscy obywatele Indonezji nie spożywają w ciągu dnia posiłków oraz napojów, jak również unikają wykonywania innych czynności, które mogą być niezgodne z nakazami religijnymi.  W tym okresie w niektórych miejscach restauracje mogą być otwierane dopiero po zachodzie słońca, a czas pracy niektórych urzędów może być nieregularny. W okresie tym należy zwrócić uwagę, aby zachowanie w miejscach publicznych, w tym w szczególności w pobliżu miejsc kultu religijnego nie naruszało wartości religijnych i lokalnych zwyczajów.  

W okresie wiosennym na wyspie Bali obchodzone jest święto Nyepi, tzw. Balijski Nowy Rok lub Dzień Ciszy. Lokalne nakazy wymagają, aby wszyscy mieszkańcy i osoby przebywające na Bali obchodzili ten dzień w ciszy, pozostając w pomieszczeniach, wyłączając światła i nie wykonując aktywności poza obrębem domów. Międzynarodowe lotnisko w Denpasar jest zazwyczaj zamknięte przez cały dzień. Informacje o święcie Nyepi są rozpowszechniane poprzez lokalne media i społeczności lokalne, w miejscach publicznych, w hotelach i restauracjach wywieszane są ogłoszenia dot. święta, również w języku angielskim.


Prawo


Wwóz narkotyków do Indonezji jest zabroniony. Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

W prowincji Aceh wprowadzono muzułmańskie prawo szariatu, które w skrajnych przypadkach może się odnosić również do cudzoziemców wyznania niemuzułmańskiego. Zanim pojedziesz do tej prowincji, dokładnie sprawdź obowiązujące regulacje.

Zgodnie z ustawą Republiki Indonezji o środkach odurzających nr 22/1997 na terytorium Indonezji zabronione są następujące rodzaje narkotyków:
 
• Opium (Papaver Somniferum) W tym roślina, dojrzałe opium, dojrzałe opium, takie jak Opium Jicing i Jicingko
• Erythroxylon Cocca, Erythroxylon Cocca W tym: to roślina, liście Cocca i niedojrzała cocca
• Kokaina
• Marihuana
• Heroina
• Morfina
• Mirofina/Morfina
• Sole i pochodne
• Kodeina
• Polkodina
• Mieszanka opium z innymi substancjami nienarkotycznymi


Przydatne informacje


W Indonezji dominuje islam. Wyjątek stanowią takie wyspy jak Bali, Sulawesi Północne (dawniej Celebes), Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie. Niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu. Gdy wchodzisz do meczetów, pamiętaj o zdejmowaniu butów. Kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong. Udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

Gotówkę najkorzystniej wymieniać w kantorach w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewnych trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich, gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

Unikaj alkoholu z nieznanych źródeł. W Indonezji odnotowano wiele zgonów i przypadków poważnej choroby turystów spowodowanej piciem napojów alkoholowych zanieczyszczonych metanolem.

 

Indonezja jak się przygotowaćczęste pytania

 

  • ℹ️ Czy do Indonezji można przywozić leki?
    Leki oraz środki psychotropowe, jeżeli przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze 

  • ℹ️ Czy do Indonezji można przywozić alkohol?
    Przywożenie wyrobów alkoholowych do kraju jest dozwolone i nie podlega opłatom celnym wyłącznie w przypadku ilości niehandlowych. Bez cła wolno wwieźć: 1 l alkohol i ok. 200 szt. papierosów. Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10.000 USD 

  • ℹ️ Czy do Indonezji można przywozić zwierzęta?
    Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta — tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii  

  • ℹ️ Czego nie można zabrać do Indonezji?
    Ze względów bezpieczeństwa pasażerów obowiązuje całkowity zakaz przewozu na pokładzie samolotu (zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym) następujących artykułów ogólnie przyjętych za niebezpieczne — środki chemiczne, płyny łatwopalne, materiały wybuchowe, broń (także w formie zabawki) i pociski, inne to przedmioty mogące wywołać ogień lub wybuch (np. zapałki, zapalniczki, petardy, sztuczne ognie). materiały stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki, farby, materiały radioaktywne, gazy sprężone, np. aerozole z palną zawartością, substancje trujące, np. pestycydy, substancje powodujące korozję, inne przedmioty niebezpieczne np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym, broń białą oraz imitacje broni białej, ostre i tępe narzędzia oraz przedmioty mogące powodować obrażenia. Do Indonezji nie wolno wwozić narkotyków, zabronione jest również wwożenie produktów mlecznych i mięsnych własnej produkcji

  • ℹ️ Czego nie można wywozić z Indonezji?
    Z Indonezji nie wolno przewieźć przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym, zwierząt i roślin i nasion gatunków zagrożonych wyginięciem i chronionych tzw. Konwencją Waszyngtońską CITES np. małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży, jaszczurek, kaktusów, storczyków, roślin owadożernych, skór: kotów drapieżnych, niedźwiedzi, małp, wilków i zebr, wyrobów z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi, produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogi nosorożców kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi, kawioru ryb jesiotrowatych, muszli i koralowców, wypreparowanych motyli 
WRÓĆ


Powyższe porady są jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł jak WHO, EDCD, IAMAT.ORG, MSZ oraz wieloletniego doświadczenia autora i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie.



Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu: Pomoc w doborze repelentu: 570 555 950 wew. 1