O czym powinno poinformować Cię biuro turystyczne?
Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia, choć skróconych wskazówek, jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeżeli jednak biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie.
Za granicą informowanie swoich klientów o niebezpieczeństwach oraz zagrożeniach płynących ze zwiedzania krajów tropikalnych jest normą powszechnie przestrzeganą przez biura podróży. Informacje przekazywane są na podstawie danych z krajowych Ośrodków Medycyny Tropikalnej, Inspekcji Sanitarnych, Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Ministerstwa Spraw Zewnętrznych. W Polsce jednak większość biur nie informuje dogłębnie podróżnych, w jaki sposób należy się zabezpieczyć, jakie są niebezpieczeństwa oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. Krajowa baza informacji o zagrożeniach jest dosyć uboga, a grupy osób, które usiłują zmienić ten stan rzeczy to zawodowi podróżnicy i wysoko wyspecjalizowani lekarze medycyny podróży, których zawsze należałoby odwiedzić przed takim wyjazdem – listę poradni i lekarzy znaleźć można w zakładce „Poradnie i lekarze”. Zachęcamy także do zapoznania się z listą chorób, które Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji. Najpopularniejsze z nich to: dur brzuszny, wirusowe zapalenia wątroby, salmonelloza, leiszmanioza, czerwonka, choroby skóry, zapalenia opon mózgowych, malaria, żółta febra, denga i HIV. Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą zależy oczywiście od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Lekarze medycyny podróży cały czas podkreślają, że osoby przebywające w ośrodkach all inclusive, także są narażone na niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na tropikalne choroby. Posłużmy się prostym przykładem: kelner, podający turyście drinka z lodem ze skażonej wody, może przyczynić się do zakażenia klienta amebą. Zatem niezależnie od celu i charakteru wyjazdu, w trosce o własne bezpieczeństwo, turyści powinni szczepić się oraz stosować środki zapobiegawcze, takie jak repelenty na komary, preparaty do opalania czy żele antybakteryjne. Pomoże to zniwelować problemy zdrowotne, a także ułatwi zapobieganie im w przyszłości.
Pomimo występowania zagrożeń, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu, wg badania Sanofi Pasteur, aż 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani następnie przez lekarzy, dlaczego tak zaniedbali własne zdrowie — twierdzą, że wydatek rzędu 300-500 zł nie mieścił się w urlopowym budżecie, gdzie wycieczka kosztuje często kilkadziesiąt tysięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę, iż taka jednorazowa zapobiegliwość może uchronić nas przed śmiertelnymi chorobami tropikalnymi. Warto więc na kilka tygodni przed wakacjami marzeń umówić się w poradni medycyny podróży na wykonanie badań i sprawdzenie, jakie szczepienia na Sri Lankę są wymagane i zalecane.
Bardzo istotną czynnością jest też rejestracja w systemie Odyseusz, gdyż w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mogło się z nami skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.
Sri Lanka — jak przygotować się do podróży?
W przygotowaniu zdrowotnym do wyjazdu bez wątpienia pomoże nam zapoznanie się z informacjami na temat danego kraju. Powinniśmy sprawdzić, na jakie ewentualne zagrożenia jesteśmy narażeni. Przydatne jest sporządzenie listy potrzebnych rzeczy na wyjazd. Należy wybrać się z wizytą do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących, gdzie podczas konsultacji lekarz medycyny podróży udzieli kilku fachowych i bardzo przydatnych wskazówek, między innymi:
- poinformuje o sytuacji zdrowotnej i politycznej w regionie planowanej wycieczki,
- zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia dostosowane do celu i charakteru podróży,
- ustali wskazania do profilaktyki malarii, dengi czy zika, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tymi chorobami,
- przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku,
- zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.
Uwaga! Do poradni medycyny podróży należy zgłosić się w terminie około 4-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwoli na sprawne zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie koniecznych szczepień. Jeżeli natomiast nie masz już czasu na taką wizytę, postaraj się zastosować do innych zaleceń przedstawionych w tym poradniku.
Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny podróży?
W celu dobrego przygotowania należy naświetlić lekarzowi pewne aspekty, takie jak:
- termin i trasa wycieczki,
- charakter wyjazdu,
- informacje o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach,
- informacje o lekach przyjmowanych na stałe,
- uczuleniach na leki, wydzieliny owadów lub inne alergeny,
- dokumentacje o przebytych wcześniej szczepieniach ochronnych,
- w przypadku kobiet informację o obecnej lub planowanej ciąży, szczególnie gdy lecimy w regiony występowania wirusa zika.
Więcej: Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Sri Lanki
Czasem do ustalenia wskazań lekarskich potrzebny jest nawet szczegółowy plan wycieczki. Na taką wizytę warto zabrać zatem także dokładny program podróży, a nie tylko listę odwiedzanych krajów.
Co zabrać do Sri Lanki?
Przy wyjeździe do Sri Lanki warto zabrać ze sobą przede wszystkim środki przeciw owadom, szczególnie podczas wycieczek do lasów tropikalnych, safari czy parków narodowych. Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia w Sri Lance są komary i owady, które mogą przenosić bardzo groźne choroby, takie jak malaria, denga czy zika. Poniżej podstawowa lista rzeczy, jakie należałoby zabrać do Sri Lanki:
- środek na komary tropikalne z DEET oraz balsam na ugryzienia komarów;
- mugga do kontaktu na komary — urządzenie, które likwiduje insekty w pomieszczeniach;
- żel antybakteryjny;
- kostium kąpielowy;
- nakrycie głowy — czapkę z daszkiem lub kapelusz;
- krem z filtrem UVA i UVB, okulary przeciwsłoneczne — kosmetyki do opalania z wysokim filtrem, chroniące przed promieniowaniem oraz balsam po opalaniu. Słońce w Sri Linace jest bardzo nisko, przez co jest zwiększone promieniowanie UV. Dobrze, aby okulary były również wyposażone w filtr UVA i UVB, gdyż słońce odbite od wody działa o wiele mocniej.
- własną małą apteczkę turystyczną — to podstawa szczególnie na plaży i podczas wycieczek w terenie. Weź ze sobą niezbędne leki, przeciwbólowe, plastry opatrunkowe, coś do odkażania i na biegunkę. Środki mogą przydać się wszędzie tam, gdzie będziesz skazany tylko na siebie;
- przejściówkę do gniazdka;
- zapas maseczek na twarz;
- opcjonalnie: moskitierę na komary (w wielu hotelach w krajach tropikalnych moskitiera powinna być standardem i wisieć nad łóżkiem, gdy jej nie ma, to powinniśmy być na to przygotowani. To samo tyczy się małych dzieci — zabierajmy moskitiery na łóżeczka czy wózki);
Bardziej rozszerzone listy, co spakować do Sri Lanki opisujemy poniżej.

W Sri Lance na komary należy stosować tylko sprawdzone środki z dużą zawartością substancji czynnej.
Sri Lanka — gotowa lista rzeczy do spakowania.
Liczbę przedmiotów należy dopasować pod kątem długości pobytu, rodzaju bagażu oraz ilości planowanego prania.
Dokumenty:
- ważny paszport;
- dowód osobisty;
- karta bankomatowa (najlepiej kredytowa);
- pieniądze (waluta Sri Lanki to Rupia lankijska);
- dodatkowo dolary amerykańskie (zawsze najnowsze serie)
- potwierdzenie rezerwacji noclegu;
- bilety na samolot;
- dodatkowe ubezpieczenie podróży — Na Sri Lance wszystkie koszty leczenia pokrywa pacjent, a ryzyko zachorowania na którąś z lokalnych chorób lub zatrucie pokarmowe jest duże. Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży może być niewystarczające, ze względu na niską sumę gwarancyjną, a ta może nie wystarczyć na pokrycie kosztownego pobytu w szpitalu, jeśli poważnie zachorujesz.
- specjalna dyskretna saszetka turystyczna RIFD na dokumenty;
- umowa usługi turystycznej — określa miejsce pobytu, trasę wycieczki, czas trwania oraz program imprezy turystycznej itd.
- międzynarodowa książeczka szczepień;
- inne dokumenty np. bilety na łódkę, autobus;
- skany/zdjęcia ważnych dokumentów zapisane na telefonie lub poczcie elektronicznej;
Ubezpieczenie!
Jeśli planujesz wycieczkę do Sri Lanki przed podróżą najlepiej wykupić bardzo dobre ubezpieczenie podróżne i medyczne oraz sprawdzić, czy oferuje ono możliwość pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju. Będzie ono pokrywało koszty leczenia w przypadku nagłego zachorowania, wypadku, a nawet śmierci, bo i taka sytuacja też może się wydarzyć. Sri Lanka to kraj o zróżnicowanej infrastrukturze medycznej. Dostępne są zarówno publiczne, jak i prywatne placówki medyczne, w tym szpitale, kliniki i przychodnie. Publiczne służby zdrowia finansowane są z podatków i dostępne dla wszystkich obywateli. Jednak jakość usług publicznych jest często niska, a czas oczekiwania na wizytę może być długi. Prywatne służby zdrowia w Sri Lance są znacznie droższe niż publiczne, ale oferują lepszą opiekę. Większość prywatnych placówek medycznych akceptuje międzynarodowe karty ubezpieczeniowe. Korzystając z usług medycznych, należy liczyć się z dużymi kosztami, a Polskie ubezpieczenia w wielu przypadkach mogą nie być honorowane. Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje leczenie w całości, jeżeli nie to warto wybierając się w podróż do Sri Lanki wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę Sri Lanki?
- Paszport — TAK
- Paszport tymczasowy — NIE
- Dowód osobisty — NIE
Przed wyjazdem do Sri Lanki należy sprawdzić, czy nasz paszport i dowód są ważne, to samo tyczy się naszych kart płatniczych. Dokumenty powinny być w bardzo dobrym stanie, gdyż wszelkie zagniecenia, zamazanie itp. stanowią powód do długotrwałej i uciążliwej procedury wyjaśniającej na lotnisku.
Wiza
Wszyscy podróżujący na Sri Lankę zobowiązani są do wypełnienia wniosku w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu — Electronic Travel Authorization (ETA). Formularz dostępny jest na stronie: http://www.eta.gov.lk/slvisa/. Po przylocie należy okazać urzędnikowi imigracyjnemu paszport oraz kopię potwierdzenia zgody na wjazd (ETA).
Osoby przylatujące na Sri Lankę posiadający ważną zgodę na wjazd (ETA) powinni spełnić również następujące wymagania:
- potwierdzony bilet powrotny.
- wystarczające środki na pokrycie wydatków w trakcie pobytu (30USD na dzień)
Jakie ubrania zabrać do Sri Lanki?
Do Sri Lanki koniecznie warto zabrać odzież przeciwdeszczową oraz lekkie letnie ubrania, spakujmy też nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Odwiedzając miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym i podporządkować się panującym tam zwyczajom i normom. Warto ubierać się lekko, by chronić się przed wszędobylskim słońcem i upałem. Niezależnie od regionu, w jakim będziesz przebywał w Sri Lance, warto ze sobą mieć odzież letnią oraz ciuchy na deszcz, gdyż mogą nas zaskoczyć tropikalne opady. Do walizki zapakuj buty i ubrania z naturalnych, przewiewnych i oddychających materiałów, które szybko schną takich jak bawełna lub len. Jeśli chodzi o bieliznę i skarpetki załóż, że będziesz codziennie nosić nową rzecz, weź więc tyle, ile dni zamierzasz spędzić dni na wakacjach plus zapasowe dwie. Dzięki temu zachowasz komfort i wygodę.
Lista ubrań, które warto spakować do walizki przed wyjazdem do Sri Lanki:
- t-shirty;
- odzież do spania;
- koszulki bez ramion;
- biustonosze — również sportowe;
- legginsy;
- krótkie spodenki;
- plażowe ubrania - stroje kąpielowe / kąpielówki;
- koszula i spodnie trekkingowe;
- długie spodnie;
- bielizna osobista;
- skarpetki;
- czapka z daszkiem lub kapelusz;
- okulary przeciwsłoneczne;
- ręcznik kąpielowy;
- cienka kurtka przeciwdeszczowa;
- sandały / klapki / japonki;
- buty sportowe i trekkingowe;
- chusta czy rodzaj szalu przyda się na safari, by uchronić się przed kurzem;
- garnitur i buty wyjściowe (jeżeli jest to podróż biznesowa);
Jakie buty do Sri Lanki warto spakować?
Do Sri Lanki przydadzą się szczególnie buty do wody, ale Sri Lanka to kraj o bardzo zróżnicowanym terenie i wysokich temperaturach, dlatego odpowiednie buty zależą od miejsca i aktywności, które planujesz zwiedzać. W przypadku wakacji w Sri Lankce warto zabrać ze sobą przede wszystkim wygodne buty trekkingowe lub sportowe, które wykonane są z przewiewnych materiałów i zapewnią komfort podczas długich pieszych spacerów i wędrówek po górach lub pustyniach podczas safari. Najlepiej sprawdzają się już wcześniej rozchodzone, płaskie i z grubą (jednak możliwie elastyczną) podeszwą oraz klapki, japonki czy sandały do chodzenia po kurorcie. Jeśli w Sri Lance planujesz wakacje na plaży, warto zabrać ze sobą obuwie do wody. Plaże, mimo iż są piaszczyste, mogą być pełne niespodzianek, na których nietrudno o otarcia czy skaleczenia, a podziwianie rafy bez takiego obuwia może być bardzo bolesne.
Oto kilka sugestii dotyczących obuwia, które możesz spakować do Sri Lanki:
- Sandały: Sandały, klapki lub japonki to najpopularniejsze obuwie w Sri Lance. Są wygodne, przewiewne i idealne na plażę i basen. Wybierz sandały z antypoślizgową podeszwą, aby uniknąć poślizgnięć i upadków na mokrym piasku. przydadzą się też w hotelu podczas wizyt w basenach.
- Buty sportowe: Jeżeli planujesz uprawianie sportów, takich jak bieganie lub pływanie, koniecznie zabierz ze sobą buty sportowe. Powinny być wygodne i zapewniać dobrą amortyzację.
- Buty trekkingowe: Jeśli planujesz wędrówki w teren na safari, do dżungli lub góry zabierz ze sobą wygodne buty trekkingowe. Wybierz buty z dobrą amortyzacją i przyczepnością, aby uniknąć urazów.
- Buty do wody: Jeśli lubisz pływać, surfingować lub nurkować, zabierz ze sobą buty do wody. Chronią nogi przed urazami skał, żwirem, koralowcami, a w niektórych regionach płami piaskowymi jednak najbardziej przydatne są podczas chodzenia po gorącym piasku.
- Buty wieczorowe: Jeśli planujesz wyjście do restauracji lub klubu, zabierz ze sobą eleganckie buty wieczorowe.
Pamiętaj, aby pakować buty, które są wygodne i pasują do Twojej aktywności, lecz nie zabieraj zbyt wielu par, ponieważ zajmują dużo miejsca.
Kosmetyki:
- szampon i odżywka do włosów;
- żel pod prysznic;
- pasta do zębów;
- szczoteczka do zębów;
- chusteczki nawilżone;
- antyperspirant;
- krem do opalania — minimum z filtrem UV SPF 50;
- krem po opalaniu;
- krem nawilżający do twarzy;
- pomadka do ust, najlepiej z filtrem UV;
- mocny środek na komary z deet;
- balsam po ukąszeniu owadów;
- grzebień / szczotka;
- małe lusterko;
- obcinaczka do paznokci;
- pęseta;
- pianka do golenia;
- perfumy;
- waciki do demakijażu;
- mały spray do odkażania deski klozetowej i kabin przed bakteriami i grzybami;
- środki higieniczne: podpaski, tampony itp.;
- perfumy lub mgiełka do ciała;
- kosmetyki do makijażu: podkład, puder, tusz do rzęs, cień do powiek;
- opcjonalnie: nić dentystyczna, zestaw do golenia, okulary korekcyjne/soczewki + płyn;
Kosmetyki można przewozić także bez ograniczeń w bagażu rejestrowanym głównym, czyli w dużej walizce. Pasażerom wolno zabrać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, czyli zabieranym na pokład samolotu — kosmetyki płynne, wszelkie żele, pasty, emulsje, aerozole itp. muszą być przewożone w pojemnikach o objętości do 100 ml każdy, a wszystkie pojemniczki muszą być umieszczone w specjalnej kosmetyczce. Zawartość płynów w kosmetyczce nie powinna przekraczać maksymalnej pojemności 1 litra.
Artykuły w płynie obejmują:
- wodę i inne napoje, syropy,
- kremy, toniki i olejki,
- perfumy,
- żele, włącznie z żelami do włosów i pod prysznic,
- środki na komary w atomizerach,
- środki do opalania,
- pasty, włącznie z pastą do zębów,
- mieszanki substancji płynnych i stałych,
- tusz do rzęs oraz inne przedmioty o podobnej konsystencji.
Na pokład samolotu można zabrać pojemniki z mlekiem dla małych dzieci lub lekarstwami bądź innymi substancjami o konsystencji płynnej lub półpłynnej niezbędnymi na czas lotu, nawet jeśli znajdują się w pojemnikach większych niż 100 ml. Takich przedmiotów nie trzeba umieszczać w osobnej przeźroczystej torebce .
W Sri Lance korzystajmy tylko z wysokich filtrów SPF
Jakie leki zabrać na Sri Lankę?
Do Sri Lanki warto zabrać przede wszystkim leki przyjmowane na co dzień z powodu chorób przewlekłych.
Uwaga! Dobór leków zawsze musi być konsultowany z lekarzem prowadzącym w przypadku chorób przewlekłych, lekarzem rodzinnym lub lekarzem medycy podróży, a poniższa lista ma charakter wyłącznie informacyjno-pomocniczy.
Jeśli przewozisz leki zawierające środki odurzające, musisz zadeklarować swoje lekarstwa na formularzu zgłoszenia celnego i przedstawić celnikowi zaświadczenie od lekarza, w którym podana jest przyczyna przyjęcia leku oraz kopię oryginalnej recepty. Leki zawierające substancję odurzające muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach, a wielkość dawki nie może przekraczać czasu trwania wizyty w Sri Lance.
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
- leki przeciwbiegunkowe lub węgiel aktywowany;
- leki rozkurczowe;
- leki na receptę oraz nasze choroby przewlekłe;
- probiotyki, które warto zacząć zażywać już na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować przez cały pobyt;
- leki antymalaryczne (jeżeli są przepisane);
- środek odkażający rany;
- plastry z opatrunkiem;
- gaza, bandaże;
- środek na oparzenia skóry;
- fiolka z octem (przyda się w razie poparzenia meduzami szczególnie niebezpieczną "osą morską");
- wapno, elektrolity;
- środki antykoncepcyjne;
- chusteczki higieniczne;
Jeżeli lecą z nami dzieci to dodatkowo:
- leki przeciwbólowe na gardło dla dzieci
- spray do nosa
- leki jak powyżej, lecz dla dzieci
Tabletki na gardło — duża ilość lodu w drinkach i zmiana klimatu powoduje problemy z gardłem.
Apteczka turystyczna
Każdy bagaż podróżny bezwzględnie powinien zawierać także małą apteczkę turystyczną z wyposażeniem, szczególnie gdy wyjeżdżamy do krajów sub i tropikalnych, gdzie kontakt ze służbami medycznymi może być bardzo utrudniony ze względu na odległości i teren, w jakim będziemy przebywali (safari, dżungla, plaża, góry). W takich sytuacjach będziemy skazani tylko i wyłącznie na siebie lub towarzyszące nam osoby. Wszędzie tam, ze względu na temperatury mogą nas zastać zasłabnięcia oraz przykre urazy, np. skaleczenia, złamania, zwichnięcia, ugryzienia przez zwierzęta czy ukąszeniach przez owady, pająki, węże, meduzy czy skorpiony. Często ze względu na zmianę flory bakteryjnej będziemy mieli też problemy żołądkowe (potocznie nazwane: "Zemsta Faraona", "Zemsta Sułtana", "Zemsta Montezum" itp. dla rodaków po prostu " Biegunka podróżnych "), dlatego warto wyjazdem skonsultować to lekarzem, który zapewne przepisze odpowiednie leki .
Elektronika:
Co warto zabrać na Sri Lankę, jeżeli chodzi o elektronikę?
- telefon;
- ładowarka do telefonu;
- power bank;
- laptop i ładowarka;
- dobry aparat fotograficzny z ładowarką, zapasowe karty SD i akumulatory do ładowania,
- kamera sportowa np. GoPro z ładowarką i akcesoriami, kamera do nagrywania pod wodą;
- słuchawki lub głośnik Bluetooth;
- adapter podróżny;
Gniazdka elektryczne na Sri Lance nie są w tym samym standardzie co te używane w Polsce, mają wejście na wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, a napięcie sieciowe prądu wynosi 230 V i częstotliwości 50 Hz dlatego przed wyjazdem na Sri Lankę warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę turystyczną.


Na Sri Lance nie w każdym hotelu w pokojach są też podwieszone moskitiery, które chronią nas w nocy podczas snu przed groźnymi moskitami i komarami, dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do kontaktu Mugga Elektro, które zabija komary w pomieszczeniach.
Akcesoria
- mały plecak / torba;
- dyskretka saszetka na dokumenty i pieniądze;
- parasol — przyda się, gdy wyjeżdżamy w porze deszczowej;
- słuchawki;
- igła i nici;
- wodoodporne etui na telefon;
- zawieszka na bagaż;
- etui na okulary przeciwsłoneczne;
- książka lub czytnik e-booków;
- mała latarka LED;
- zatyczki do uszu;
- opcjonalnie: opaska na oczy do snu, poduszka podróżna na szyję;