Strona główna » BLOG » Co to jest DEET i jak działa na komary ?
Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Co to jest DEET i jak działa na komary ?

BLOG Data dodania: 12-10-2018 Wyświetleń: 12534

DEET (nazwa chemiczna, N, N-dietylo-meta-toluamid) jest aktywnym składnikiem wielu produktów odstraszających komary i kleszcze. Jest szeroko stosowany do odstraszania gryzących szkodników, takich jak komary, kleszcze, moskity czy pchły ziemne. Każdego roku szacuje się, że jedna trzecia populacji świata używa środków odstraszających z DEET, aby chronić je przed chorobami przenoszonymi przez komary, takimi jak Malaria, Denga, Żółta Febra, Wirus Zachodniego Nilu, wirus Zika czy chorobami przenoszone przez kleszcze jak borelioza. Kleszczowe Zapalenie Mózgu, gorączka plamista Gór Skalistych.


Produkty zawierające DEET są obecnie dostępne dla publiczności w różnych płynach, płynach, aerozolach i impregnowanych materiałach (np. Chusteczki, rolki). Formulacje zarejestrowane do bezpośredniego stosowania na ludzką skórę zawierają od 5 do 99% DEET. Z wyjątkiem kilku zastosowań weterynaryjnych, DEET jest zarejestrowany do użytku przez konsumentów i nie jest stosowany w żywności.

DEET przeznaczony jest do bezpośredniego stosowania na skórze ludzi w celu odstraszania owadów. Zamiast je zabijać, DEET blokuje receptory insektów, które nie są w stanie nas wyczuć. Po opracowaniu przez US Army w 1946 roku DEET został zarejestrowany do użytku przez ogół społeczeństwa w 1957 roku.

 



Deet na komary: Przegląd bezpieczeństwa


Komisja Europejska po przeprowadzeniu kompleksowej ponownej ocenie substancji czynnej DEET stwierdziła, że środki odstraszające owady zawierające DEET nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Konsumentom zaleca się przeczytanie i stosowanie się do wskazówek na etykiecie podczas stosowania środków odstraszających owady. W oparciu o obszerne badania toksyczności uznano, że normalne stosowanie DEET nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ogółu populacji. Taką samą decyzję wydała EPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych ), która od 1998 badała substancję czynną,a w 2014 r. zakończyli okresowy przegląd DEET w ramach programu przeglądu rejestracji, zapewniając, że DEET nadal spełnia normy bezpieczeństwa w oparciu o aktualną wiedzę naukową. Agencja nie zidentyfikowała żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi, gatunków niedocelowych ani środowiska. EPA jak i Komisja Europejska uważa, że normalne korzystanie z DEET nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ogółu społeczeństwa, ale zaleca się, aby konsumenci przeczytali i przestrzegali wskazówek dotyczących etykiet przy użyciu dowolnego produktu odstraszającego owady. Produkty z deet na kleszcze nie powinny zatem być stosowane u dzieci w wieku poniżej dwóch lat oraz powinny mieć ograniczone zastosowanie w przypadku dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat, z wyjątkiem sytuacji, w których ich stosowanie jest uzasadnione istnieniem ryzyka dla zdrowia ludzi, np. w przypadku wystąpienia chorób przenoszonych przez owady.



deet
 

 

Jak bezpiecznie ich używać środków na komary ?


Używanie środków odstraszających komary i kleszcze zawierających DEET w tym Mugga 50 nie powinno być szkodliwe, jeśli przestrzegane są zasady podane na etykietach, a sam produkt jest bezpiecznie używany. Stosując deet na komary zawsze należy przeczytać etykietę i postępować zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i środkami ostrożności.

Ogólne zalecenia to :

 

  • Preparaty przeciw kleszczom z DEET zawsze muszą być poza zasięgiem dzieci.
  • Aby produkt używać na twarzy ( w skrajnych przypadka np. wilgotna dżungla z dużą ilością insektów) , najpierw nanieść produkt na ręce, a następnie wcierać w twarz omijając okolice nosa, ust i oczu
  • Należy używać tylko na zewnątrz, a po powrocie z dworu lub terenu zalesionego umyć skórę mydłem i wodą.
  • Wyższe stężenia DEET mogą mieć dłuższy efekt odstraszający, jednak stężenia powyżej deet 50 nie zapewnia dodatkowej ochrony
  • Unikać nadmiernego stosowania produkt.
  • Dzieci poniżej 2 roku i niemowlęta należy chronić od ukąszeń komarów za pomocą moskitier, a nie deet czy innych rodzajów substancji czynnych.
  • Nie należy dzieciom poniżej 10 lat na samodzielne stosowanie środków odstraszających.
  • Nie należy stosować repelentu na ranach lub uszkodzonej skórze
  • Nie stosować na dłonie lub w pobliżu oczu i ust u małych dzieci.
  • Nie rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach.
Komentarze (0)


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Przejdź do strony głównej