Strona główna » CHOROBY ZAKAŹNE I PASOŻYTNICZE » Choroby odkleszczowe » Gorączka plamista Gór Skalistych
Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Gorączka plamista Gór Skalistych - Objawy, leczenie i zapobieganie


Gorączka plamista Gór Skalistych (ang. Rocky Mountain Spotted Fever - RMSF) to infekcja bakteryjna przenoszona przez ugryzienie kleszcza. Bez natychmiastowego leczenia może ona spowodować poważne uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym nerek i serca. Gorączka plamista Gór Skalistych występuje najczęściej w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w niektórych obszarach Kanady, Meksyku, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.


Gorączka plamista Gór Skalistych

Objawy gorączki plamistej 


Objawy gorączki plamistej Gór Skalistych


Początkowe oznaki gorączki plamistej Gór Skalistych często są niespecyficzne i mogą naśladować inne choroby, takie jak grypę czy przeziębienie. Do najczęściej występujących objawów RMSF zalicza się:

  • charakterystyczną wysypkę,

  • wysoką gorączkę,

  • dreszcze,

  • silny ból głowy,

  • bóle mięśni,

  • nudności i wymioty,

  • utratę koncentracji lub inne zmiany neurologiczne.

 

Czerwona, rozrastająca się wysypka związana z gorączką plamistą w Górach Skalistych pojawia się zwykle od 3 do 5 dni po wystąpieniu pierwszych objawów. Na początku jest widoczna tylko na nadgarstkach i kostkach, a po pewnym czasie może rozprzestrzeniać się w obu kierunkach - na dłonie i stopy, a także w górę rąk i nóg, aż do tułowia.

 

Niektóre osoby, które są zarażone gorączką plamistą Gór Skalistych, nigdy nie rozwijają wysypki, co sprawia, że diagnoza jest o wiele trudniejsza.


Powikłania gorączki plamistej Gór Skalistych


Gorączka plamista Gór Skalistych uszkadza naczynia krwionośne, powodując wyciek krwi lub tworzenie się skrzepów. Może to spowodować:

  • Zapalenie mózgu. Przejawia się to dezorientacją, drgawkami i majaczeniem.

  • Zapalenie serca lub płuc. W ciężkich przypadkach może to prowadzić do niewydolności serca lub płuc.

  • Niewydolność nerek. Nerki filtrują odpady z krwi, a naczynia krwionośne w nerkach są bardzo małe i kruche.

  • Poważną infekcję kończyn, ewentualnie amputację. Najmniejsze z naczyń krwionośnych mieszczą się w dłoniach i stopach. Jeśli nie będą działa

  • prawidłowo, tkanka w najdalszych kończynach może nie otrzymywać niezbędnych składników odżywczych, przez co zacznie powoli umierać. Amputacja jest w takich sytuacjach koniecznością.

  • Śmierć. Nieleczona gorączka plamista Gór Skalistych kilkadziesiąt lat temu miała śmiertelność sięgającą 80% (aktualnie śmiertelność w USA z powodu RMSF wynosi 1% w przypadku leczonych pacjentów).

     

Zobacz także inne choroby i tematy związane z kleszczami:
 


Diagnozowanie gorączki plamistej Gór Skalistych

 

Bakterie R. rickettsii nie zawsze wykazuje się w badaniach krwi, chyba że pacjent ma poważne, późne stadium zakażenia RMSF. Testy laboratoryjne mogą potwierdzić obecność przeciwciał przeciwko gorączce plamistej, jednak te pojawiają się dopiero po 7 lub 10 dniach od wystąpienia objawów.

 

Czasami próbka (lub biopsja) wysypki może wykazać RMSF, ale testy te sprawdzają się tylko w 70% przypadków.

 

Ze względu na opóźnienia i możliwe fałszywe wyniki, leczenie jest zwykle wykonywane wyłącznie w oparciu o podejrzenie, bez laboratoryjnej diagnozy gorączki plamistej Gór Skalistych.


Leczenie gorączki plamistej Gór Skalistych


Doksycyklina jest antybiotykiem z rodziny tetracyklin, która skutecznie leczy gorączkę plamistą Gór Skalistych, jeśli jest podawana w ciągu pierwszych 5 dni od wystąpienia objawów. Gorączka plamista Gór Skalistych może być chorobą śmiertelną, jeśli przebieg leczenia nie rozpocznie się w tym czasie. Badania wykazały, że inne antybiotyki nie są skuteczne, a eksperymentalne opcje medyczne pogarszają stan chorych!

 

Wyjątkowa wysypka charakterystyczna dla RMSF pojawia się niejednokrotnie na bardzo późnym etapie infekcji, czasami tygodnie po tym, jak osoba zarażona powinna rozpocząć terapię antybiotykami. W niektórych przypadkach wysypka wcale się nie pojawia.

 

Lekarz może zatem zdecydować się na leczenie pacjenta z RMSF, jeśli ma inne objawy i podejrzewa się ugryzienie kleszcza. Pozostałe choroby przenoszone przez kleszcze, w tym erlichioza i anaplazmoza, mają objawy podobne do gorączki plamistej Gór Skalistych, a także dobrze reagują na doksycyklinę, więc to podejście może leczyć kilka różnych chorób jednocześnie.
 


Zapobieganie ukąszeniu kleszcza


Polega na zapobieganiu ukąszeniom przez kleszcze,unikaniu pobytu na terenach zwiększonego ryzyka, gdzie kleszcze występują często. Ochrona przed kleszczami zakłada jednak przede wszystkim właściwe ubieranie się na wyprawy do lasu czy na gęsto porośniętą łąkę. A to oznacza ubranie koszuli z długimi rękawami, spodni z długimi nogawkami, skarpetek i pełnych butów. Osłonić warto też głowę i szyję.Warto przy tym dodać, że najlepiej, jeśli jest to odzież w jasnych kolorach; na czarnej czarnego kleszcza nie zobaczymy.. Wskazane jest także stosowanie repelentów czyli preparatów na kleszcze, najlepiej zawierających DEET , które należy rozpylać na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem twarzy. Po każdym powrocie z terenów występowania kleszczy obowiązuje prysznic i dokładna kontrola całej skóry, zwłaszcza pachwin, pach, okolic za małżowinami usznymi i fałdów skórnych.
 
Do najsilniejszych repelentów na rynku należy środek na kleszcze Mugga.

 
 

alt


 




Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.




 

 

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter