Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Kleszczowe zapalenie mózgu jak wygląda leczenie?.


Kleszczowe zapalenie mózgu, czyli inaczej KZM, jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi w momencie ukąszenia człowieka przez zakażonego insekta. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu mogą być różnorodne, bardzo często przypominają zwykłą grypę. W jaki sposób wyleczyć to schorzenie, czy istnieje skuteczna metoda, która pozwala zapobiegać zapadnięciu na kleszczowe zapalenie mózgu oraz całkowicie pozbyć się wirusa tej choroby z organizmu?

Może Cię też zainteresować:

Objawy kleszczowego zapalania mózgu
Czym jest odkleszczowe zapalenie opon mózgowych
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu


Skąd się bierze odkleszczowe zapalenie mózgu?


Kleszczowe zapalenie mózgu jest powodowane przez flawiwirusy, które wnikają do ciała człowieka poprzez ukąszenie przez kleszcza. Kleszczowe zapalenie mózgu może nie dawać jednoznacznych objawów, a zwyczajnie przypominać grypę. Pierwsze symptomy tej choroby pojawiają się po około 2 tygodniach do miesiąca. Jeżeli chory nie zlokalizował wcześniej na swoim ciele kleszcza i nie poddał go badaniu na choroby takie, jak m.in. boreliozę, czy odkleszczowe zapalenie mózgu, może w zupełności nie zdawać sobie sprawy z faktu, że jest zarażony tą groźną chorobą! Zdarza się czasami tak, że kleszcze zwyczajnie odpadają od ciała człowieka, tuż po ukąszeniu i przekazaniu różnorodnych chorób, dlatego każdy, kto zauważy jakiekolwiek niepokojące symptomy bądź przeziębienie lub grypa będą trwały podejrzanie długo, musi skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu.  
 

Objawy i konsekwencje kleszczowego zapalenia mózgu


odkleszczowe zapalenia mózgu leczenie


Objawy kleszczowego zapalenia mózgu mogą być bardzo skąpe. Chory może uskarżać się jedynie na bóle głowy, gorączkę, bóle mięśni oraz stawów. Najczęściej u dzieci choroba ta nie rozwija się do groźniejszy stadiów, jednak warto na nią uważać. Niestety, niekiedy po około miesiącu od trwania objawów grypopodobny, pojawiają się inne symptomy np. zapalenie opon mózgowych, zapalenie układu nerwowego w ciele człowieka, mięśni oraz stawów. Jako że jest to choroba neurologiczna, może dojść do ciężkich powikłań w ciele człowieka. Choroba ta może powodować paraliże, omdlenia, trwały niedowład, a tym samym niepełnosprawność oraz porażenie mięśnia np. twarzowego. Ze skutkami kleszczowego zapalenia mózgu można radzić sobie poprzez rehabilitację, jednak czasami skutki te są nie w pełni odwracalne. Jeżeli dojdzie np. do porażenia mięśnia twarzowego, chory może nie móc normalnie się porozumiewać. To samo tyczy się także kończyn, warto zatem jak najszybciej podjąć leczenie. Jeżeli pacjent zdaje sobie sprawę z faktu, że został ukąszony przez kleszcza, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze mu odpowiednie skierowania do innych specjalistów, a przede wszystkim do specjalisty neurologa.
 

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych leczenie

 

Pierwsza faza leczenia kleszczowego zapalenia mózgu przebiega łagodnie. Choremu aplikowane są środki, które przede wszystkim zwalczają stan zapalny, gorączkę, niwelują różnorodne bóle grypopodobne. Bardzo często stosowane są także środki wspomagające leczenie grypy np. różnorodne witaminy, a także syropy na kaszel, czy spray na katar. Jeśli po około tygodniu lub dwóch objawy grypopodobne nie mijają, a wręcz się nasilają, chory musi być niezwłocznie hospitalizowany. Jest to czas, gdy pacjent udaje się zwykle na badania krwi, w celu zdiagnozowania choroby. Po wykryciu kleszczowego zapalenia mózgu, chory jest poddawany natychmiastowemu leczeniu.

Kolejną fazą leczenia jest diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka pacjenta w szpitalu z łagodną formą przebiegu kleszczowego zapalenia mózgu. W kolejnej fazie chorobowej występuje zwykle zapalenie opon mózgowych, chory otrzymuje specjalne lekarstwa, które niwelują tę groźną chorobę. Niekiedy dochodzi do niebezpiecznych objawów  neurologicznych, wtedy należy podjąć skuteczne leczenie, zalecane przez lekarzy specjalistów z tej dziedziny. Ponadto chory poddawany jest rehabilitacji, a także otrzymuje zastrzyki.

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu jest trudne do jednostkowego zdiagnozowania oraz opisania. W przypadku każdej osoby choroba ta może przebiegać różnorodnie, dlatego leczenie tej przypadłości  zwykle jest zróżnicowane. Nie istnieje żaden skuteczny oraz dedykowany lek, który zniwelowałby kleszczowe zapalenie mózgu całkowicie. Leczenie polega na walce z objawami oraz różnorodnymi skutkami, w przypadku zaawansowania tej choroby pacjentowi podawane są leki np. przeciwdrgawkowe, dożylne itp.
 

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu


Bardzo wiele w przypadku tej choroby zależy od dobrej profilaktyki. Warto zatem zastosować ogólnodostępną szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, która praktycznie w 100% daje pewność nie zachorowalności na tę chorobę. Jednym ze skuteczniejszych sposobów poradzenia sobie, tuż po ugryzieniu kleszcza jest także zaaplikowanie immunoglobuliny, która ma za zadanie uodpornić chorego na zapadnięcie na chorobę kleszczowego zapalenia mózgu. Medykament ten jednak należy podać tylko i wyłącznie do 96 godzin po ukąszeniu kleszcza, w późniejszym terminie immunoglobulina z pewnością nie zadziała.  

Niezwykle dobrym sposobem „leczenia” kleszczowego zapalenia mózgu jest zwyczajna profilaktyka. Można uniknąć samego ukąszenia przez tego insekta, jednak jak wiadomo, nie zawsze jesteśmy w stanie. Wybierając się gdzieś na tereny zalesione bądź przebywający na obszarach endemicznych, gdzie choroba ta występuje w największym natężeniu, głównie jest to obszar północnej Polski, warto zakupić odpowiednie preparaty i repelenty. Najlepiej spryskać całe ciało oraz ubranie środkami przeciw insektom. Mimo że wysokie temperatury sprzyjają odsłanianiu poszczególnych partii ciała, wybierając się do lasu najlepiej zakryć zarówno nogi, jak i ręce długimi nogawkami oraz długimi rękawami. Kleszcza można bez trudu złapać także, przebywając u siebie w ogrodzie, dlatego po skończonym leżakowaniu warto obejrzeć całe swoje ciało.

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu bywa niestety bardzo trudne. W przypadku silnego przebiegu w tej choroby samo leczenie może trwać nawet kilka lat, a jeżeli dojdzie do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, nawet całe życie! Choroba ta może mieć wiele następstw, od niedowładów poprzez paraliże, a także trwałą niepełnosprawność, czy zanik mięśni. Niestety, do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku, który powstrzymałby rozwój tej choroby już po pierwszej aplikacji.
 

Zobacz także inne choroby i tematy związane z kleszczami:
 


Profilaktyka

 

Dostępne są szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie trzech dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechuje wysoka skuteczność.
 

  • Należy stosować preparaty na kleszcze w celu uniknięcia ugryzienia przez kleszcze. Jedną z rekomendowanych substancji przez WHO odstraszających owady jest deet, a największą skutecznością charakteryzują się repelenty zawierające 30–50% deet które zapewniają kilkugodzinną ochronę.
  • Nosić odpowiedni ubiór chroniący przed pokąsaniem przez kleszcze (ubrania jasne, nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszule z długim rękawem
  • Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
  • Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało ( szczególną uwagę należy zwrócić na okolice zgięcia łokci, pachwin oraz miejsca za kolanami w tym również przejrzeć włosy ) po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.
  • Aby mieć pewność, że nic nam nie umknęło warto wejść pod prysznic.
  • Dobrze jest także wyprać odzież.
  • Wszelkie podejrzane znamiona, których wcześniej nie miało się na ciele, powinny wzbudzić niepokój. Należy niezwłocznie udać się do lekarza.


Do najsilniejszych repelentów na rynku należy preparat na kleszcze Mugga.

 
 

alt


 




Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !
  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

 

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter