Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Moskity – uciążliwe owady, które potrafią zepsuć wakacje w tropikach


Są rezerwuarem niebezpiecznych i zagrażających życiu chorób. Moskity, choć na co dzień nie można ich spotkać w Polsce, wybierając się na wakacje za granicę, głównie do krajów tropikalnych, jak najbardziej. Moskity należą do rodziny muchówek i możemy wyróżnić aż 300 różnych podgatunków. Owady te mają różną wielkość, choć zwykle nie przekraczają około 4 mm długości. Dlaczego warto się ich wystrzegać? Jakie choroby przenoszą? Jak należy z nimi walczyć?
 

Moskity – gdzie występują?


Moskity są ciepłolubne i mają nieco ciało pokryte drobnym meszkiem. Do tej grupy owadów należą różnorodne komary, które możemy spotkać w tropikach. Gdzie występują moskity? Przede wszystkim w Afryce, Azji oraz w niektórych, cieplejszych regionach Ameryki Południowej. Do grupy moskitów, które możemy spotkać w tej okolicy, należą m.in. komar tygrysi i komar japoński. To, co jest obecnie najbardziej niepokojące, to fakt, że klimat, w którym mieszkamy, staje się coraz cieplejszy, dlatego moskity rozpoczęły ekspansję także na kontynent europejski. W Polsce jednak nadal spotykane niezwykle rzadko, a przypadki ekspansji moskitów do Polski są spowodowane niefortunnym przewiezieniem ich z kontynentu tropikalnego, np. w transporcie handlowym. Zarejestrowano jednak przypadki występowania komarów tygrysich oraz japońskich w cieplejszych regionach Europy, np. w Portugalii, Grecji i we Włoszech. Wybierając się w te rojony, warto jednak uważać i wykonać wszystkie szczepienia, a także odwiedzić najbliższą klinikę chorób tropikalnych.
 

Jak wyglądają moskity?


Owady te przede wszystkim są nieco mniejsze niż komary, które możemy spotkać w Polsce. Mają od 1 mm do 4 mm wielkości, a ich odwłok pokryty jest drobnym meszkiem. Moskity, podobnie, jak nasze rodzime komary żywią się krwią. Jak wiadomo, gryzą tylko samice, ponieważ krew jest nieodłącznym elementem rozwoju i wykształcania się nowych zarodków. Moskity żerują głównie na terenach bagnistych, wodnych, można je spotkać w szuwarach, lasach, to właśnie tam składają swoje jajka. Proces wylęgania się z poczwarki trwa w nocy lub przed samym świtem. Co ciekawe, moskity preferują żerowanie głównie nocą, to wtedy stają się najbardziej dokuczliwe dla człowieka i zwierząt. Od przeistoczenia się z jaja w dorosłego osobnika potrzebują mniej więcej 40 dni. Moskity na co dzień przebywają na terenach podmokłych, w nocy natomiast ich zasięg jest nieco większy, dlatego należy przedsięwziąć środki ostrożności zwłaszcza o tej porze doby. Co ciekawe, można wyróżnić aż 300 gatunków różnych moskitów, wynik ten jest imponujący i jednocześnie zatrważający.

moskit jak wyglądają moskity

 

Choroby przenoszone przez moskity


Moskity, głównie komary tygrysie oraz komary japońskie, występujące w tropikach, przenoszą wiele ciężkich chorób. Schorzenia przenoszone są przez ślinę komarów do ciała ludzkiego. Po ukąszeniu następuje reakcja alergiczna w postaci bąbla. Jego wielkość zależy głównie od stopnia uczulenia oraz rozdrapania. Należy jednak przedsięwziąć środki ostrożności, zwłaszcza jeśli przebywa się na terenach tropikalnych, gdyż można zarazić się licznymi chorobami. Moskity przenoszą: leiszmaniozę oraz liczne choroby wirusowe. Do wirusowych schorzeń należy głównie Denga, Chikungunya. W zetknięciu z tymi osobnikami można zachorować także na Tularemię, Gorączkę Zachodniego Nilu, Filariozę. Choroby te są mocno inwazyjne, choć na początku wiele z nich może przypominać objawy typowej grypy lub przeziębienia. Nieleczenie wielu tych schorzeń prowadzi do śmierci. Warto przede wszystkim po powrocie do kraju udać się od razu do lekarza, gdy zauważy się niecodzienne lub przedłużające się objawy chorobotwórcze.
 

Może Cię również zainteresować :

 

Profilaktyka i zalecenia dla podróżujących – jak chronić się przed moskitami?

 

Co należy zrobić przed podróżą do strefy sub i tropikalnej.

  • Przed planowaną podróżą nie później niż 6-8 tyg należy skontaktować się z lekarzem lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, który udzieli informacji o zalecanej profilaktyce oraz zasad przygotowania się do takiej podróży.
  • Osoby, które są przewlekle chore na takie choroby jak: niewydolność krążenia, choroby onkologiczne, cukrzyca, choroby płuc lub niewydolność nerek, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed podjęciem decyzji o wyjeździe.
 
Profilaktyka w trakcie pobytu
  • W celu uniknięcia pogryzienia przez moskity lub komary należy stosować preparaty odstraszające komary i inne insekty, zawierające m.in. takie substancje jak: DEET zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
  • W związku z tym, że aktualnie nie ma szczepionek chroniących przed zarażeniem osoby podróżujące w rejony występowania malarii, dengi czy wirusa Zika powinny stosować się do wszelkich rekomendacji, które obowiązują w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary.
  • Należy używać turystycznej moskitiery, dzięki której będziemy pewni spokojnego snu bez zainfekowanych wirusami i pasożytami komarów
  • Zalecaną metodą ochronną jest również odpowiedni ubiór okrywający części ciała narażone na ukąszenia komarów. Ubranie powinno być przewiewne z naturalnych tkanin najlepiej w jasnych kolorach (spódnice chroniące uda, spodnie i bluzy z długimi nogawkami i rękawami). Głowę należy chronić nakryciem. Należy pamiętać również o ochronie karku i stóp np. repelentem
  • W okresie pór dnia, w których aktywność moskitów i komarów jest największa warto pozostać w pomieszczeniach (najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki)
          O czym warto jeszcze pamiętać !
  • Podczas pobytu w kraju tropikalnym należy zawsze przed posiłkami myć ręce i przestrzegać zasad higieny (ręce myjemy żelami antybakteryjnymi i mydłem).
  • Deskę klozetową i kabinę prysznicowa zdezynfekować roztworem alkoholowym.
  • Unikać kontaktu z gryzoniami, chorymi lub padłymi zwierzętami, z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych,
  • Unikać konsumpcji surowej żywności (warzyw, owoców, surówek, mięsa dzikich zwierząt). Należy wybierać żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko, dokładnie myć i obierać owoce i warzywa przed jej spożyciem.
  • Zarówno do picia, jak i mycia zębów używaj tylko bezpiecznej wody (najlepiej butelkowanej) lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna. Tyczy to się także lodu w kostkach.
 
Spary na komary i moskity
Repelent ( spray na moskity ) - Mugga deet 50


Po powrocie z regionu występowania moskitów.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych po powrocie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.

  • W przypadku gdyby w ciągu 14 dni po powrocie wystąpiły jakiekolwiek niepokojące objawy chorobowe należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży w strefie tropikalnej
  • Kobiety planujące ciążę oraz kobiety w ciąży, powinny skonsultować się lekarzem ginekologiem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania diagnostycznego albo udzieli porady w zakresie planowania ciąży.
 

preparat na moskity


Uwaga!

  • Powyższa porada jest jedynie sugestią i spisem informacji z wielu renomowanych źródeł i w przypadku problemów zdrowotnych nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Zawsze w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem !

  • Informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji 13.07.2018 i mogą ulec zmianie.

WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter