Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter

Pakistan: Szczepienia, malaria, denga oraz inne potencjalne zagrożenia, czyli co zabrać i jak ważne są repelenty na komary w Pakistanie?


W Pakistanie występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, moskity oraz muchy, na które do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej szczepionki.Chrobry te stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Najgroźniejsze z nich to: 
  • Malaria,
  • Denga,
  • Chikungunya,
  • Gorączka Zachodniego Nilu,
  • Leiszmanioza trzewna,
  • Leiszmanioza skórna.

Ryzyko wystąpienia malarii w Pakistanie jest duże, niezależnie od pory roku na terenie całego kraju.
 

Pakistan szczepienia
 
NALEŻY WIEDZIEĆ, ŻE MALARIA JEST ZAKAŹNĄ CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ I W OBECNYM CZASIE BRAK JEST SZCZEPIONKI NA TĘ CHOROBĘ.
 
  • Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy bezwzględnie unikać stosując repelenty marki Mugga DEET korzystać z moskitier oraz chemioprofilaktyki.
  • Malaria występuje niezależnie od pory roku, a największe możliwe natężenie ukąszeń przez komary jest w porze deszczowej i podeszczowej.
  • Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych w świecie. Liczbę nowych zachorowań szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku.
  • Denga to potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa, przyjmująca postać gorączki krwotocznej występująca u ludzi. Patogenem odpowiedzialnym za wywołanie choroby są wirusy dengi z rodziny Flaviviridae, przenoszone przez komary z rodzaju Aedes.Należy bezwzględnie ich unikać stosując repelenty marki Mugga DEET oraz korzystać z moskitier. Do głównych objawów poza wysoką gorączką należą silne bóle i sztywność stawów. Występuje endemicznie w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Ze względu na brak szczepionki i skutecznych leków antywirusowych możliwe jest tylko leczenie objawowe.

Pakistan malaria
Mapa występowania malarii w Pakistanie ( źródło www.fitfortravel.nhs.uk )

 

JAKIE SZCZEPIENIA DO PAKISTANU?


Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski – nie obowiązują.Natomiast szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.

Szczepienia zalecane – przeciwko następującym chorobom:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • tężec + błonica
  • choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
  • dur brzuszny
  • japońskie zapalenie mózgu
  • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

CO ZABRAĆ DO PAKISTANU

Poniżej przedstawiamy podstawowy ekwipunek, jaki powinien zabrać każdy turysta do Pakistanu.

Repelenty na komary, moskity i inne insekty ( bez repelentów i leków malarycznych nawet nie myśl o wyjeździe – to podstawa – tym bardziej, że do dzisiaj nie ma szczepionki na malarię ). Pakistan jest krajem gdzie występuje malaria przenoszona przez komary.

Moskitiera przeciw komarom. W większości hotelów w standardzie są już moskitiery na łóżko, zdarzają się zazwyczaj zakurzone, brudne lub dziurawe. Zdarza się, że hotel nie ma takich moskitier lub będziemy spali pod namiotem. Moskitiera chroni życie, bo nie dopuszcza do śpiącego człowieka komarzyc szukających krwi.

Apteczka podróżna zawierająca leki przeciwbólowe, plastry, środki odkażające oraz leki łagodzące problemy żołądkowe szczególnie przeciw biegunce.Na safari, w parku, na plaży, itp. miejscach podczas skaleczenia będziemy często skazani tylko na siebie i podręczny ekwipunek medyczny.

Żel antybakteryjny do rąk oraz nawilżone chusteczki. Żel stosujemy przed posiłkiem wcierając w ręce, a w szczególności zawsze tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody np. na safari, parku lub w toalecie. W toaletach przy drodze nie ma zazwyczaj papieru i mydła. Żel i chusteczki chronią nas przed bakteriami szczególnie przed tzw. chorobą brudnych rąk,która ma wiele nazw. Raz określana jest amebozą innym razem czerwonką. Zarazić się nią można wszędzie, jednak największe ryzyko zachorowania istnieje właśnie w krajach tropikalnych.Czerwonką zarazić się możemy pijąc wodę lub spożywając jedzenie, które zakażone jest cystami pasożyta (Entamoeba histolytica),gdy dostaną się one do organizmu mogą zaatakować m.in. płuca, wątrobę lub mózg. Najczęściej jednak atakują jelita powodując tzw. zespół jelitowy. Ta postać czerwonki jeśli nie jest odpowiednio leczona może doprowadzić nawet do zgonu.

Emulsje do opalania z filtrem UVA/UVB min. SPF50 oraz pomadki do ust. W strefie równikowej i podrównikowej jest bardzo ostre słońce i suche powietrze, które szybko może doprowadzić do poparzeń skóry, przegrzania ,a nawet udarów. Pamiętaj o smarowaniu balsamem uszu,a pomadkami ochronnymi ust, które najczęściej i najszybciej ulegają przesuszeniu i poparzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne,a osoby z wadą wzroku-druga para okularów.

Książeczkę szczepień międzynarodowych- (między innymi zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze)

Woreczki foliowe strunowe lub typu ZIPP, które w czasie safari skutecznie chroniące rzeczy podręczne przed pyłem

Przewodnik z mapą o danym kraju w naszym języku – dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy i jakie są zwyczaje danego kraju.

Ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium kraju zagranicznego).

Kserokopię dowodu osobistego i paszportu

Numery telefonów do lekarzy chorób tropikalnych w Polsce ( są w zakładce Lekarze chorób tropikalnych) oraz do ambasad i konsulatów. Poziom medycyny w krajach tropikalnych jest zazwyczaj niski dlatego w razie problemów lepiej kontaktować się z lekarzem w Polsce lub najbliższym konsulatem.

Kamera, aparat fotograficzny, lornetka, latarka, zapasowe baterie do aparatu oraz karta pamięci.

Karty kredytowe (najczęściej akceptowane są Visa, MasterCard, American Express).

Zaświadczenie medyczne (w języku angielskim), jeśli chorujecie Państwo na jakiś poważne schorzenia

Należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie kosztów transportu, leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków)

Małe saszetki, torebki z suwakiem na dokumenty i pieniądze oraz jakiś plecak szczególnie przyda się na Safari. Dokumenty należy trzymać albo hotelowym sejfie albo zawsze blisko siebie – najwięcej złodziei jest na bazarach.

Odzież powinna być lekka, przewiewna i w jasnych kolorach. Powinniśmy zabrać długie spodnie,szorty,polar,sweter albo lekka kurtka,kostium kąpielowy, koszula z krótkim rękawem, koszula z długim rękawem, buty zakryte trekingowe lub adidasy,sandały,kapelusz albo czapka ( chronią nas przed groźnym słońcem ), płaszcz przeciwdeszczowy (wszystko z tkanin przewiewnych)

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU W PAKISTANIE

 
Chronić się przed ukąszeniem owadów: Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatki na okna. Zawsze kontrolować przed snem pomieszczenie czy nie ma insektów. Wychodząc w teren właściwie zabezpieczyć się w odzież (długie nogawki i rękawy).
 
Chronić się przed nadmiernym słońcem: Należy pamiętać, że słońce w tropikach jest bardzo nisko, bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Dlatego należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00.Stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

Nie brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą: Zbiorniki ze stojącą wodą (jeziora,kanały,stawy,kałuże,sadzawki) to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę (po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie). Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształca się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby. Wątroba jest miejscem osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł: Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%.W terenie,gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele.Pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.Unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia.Unikać spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców.Uważajmy na świeżo wyciskane soki.Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

Unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń: Unikać kontaktów z lokalnymi zwierzętami,a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia.Unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka, iniekcji niesterylnymi igłami ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C). Unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia (choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej ), picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu, jazdy przepełnionymi autobusami i mikrobusami.Zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i stosować foteliki samochodowe dla dzieci, korzystać z kasków podczas jazdy rowerami i motocyklami,korzystać z kasków podczas wycieczek w skalne góry.Dbać o higienę ciała.Stosować prezerwatywy, a najlepiej unikać stosunków seksualnych ( zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C, choroby skórne).
 
A CO PO POWROCIE?

 
Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy.W przypadku gorączki, biegunki, wysypki itp. należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE O TYM KRAJU.


PAKISTAN (Islamska Republika Pakistanu)
Stolica: Islamabad
Waluta: rupia pakistańska (PKR), 1 PKR = 100 paisa;
Język urzędowy: angielski, urdu
Inne języki: pendżabski, pusztu, sindhi i baloczi
 
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
 
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem uzyskać wizę przed wjazdem w jednej z ambasad Pakistanu. Od 2006 roku można uzyskać wizę biznesową ważną na 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.
 
PRZEPISY CELNE
 
Przewożenie środków płatniczych o wartości powyżej 10.000 USD wymaga udokumentowania ich legalnego pochodzenia. Przy przekraczaniu granicy samochodem urzędy celne żądają udokumentowania, iż pojazd zostanie wywieziony z Pakistanu w określonym terminie (tzw. re-export permit).
 
PRZEPISY PRAWNE
 
Surowe wyroki – łącznie z karą śmierci -zasądzane są za przewożenie, posiadanie bądź używanie narkotyków.
 
MELDUNEK
 
Nie ma obowiązku meldunkowego.
 
UBEZPIECZENIE
 
Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych jest pożądane, choć nie jest obowiązkowe. Polisy znanych międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane. Sugeruje się, aby ubezpieczenie zawierało opcję pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu oraz transportu chorego na leczenie do innego kraju.
 
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
 
Obowiązkowe szczepienia nie są wymagane od przyjeżdżających z Europy, jednak wskazane jest zachowanie szczególnej higieny i ostrożności ze względu na występujące w Pakistanie ryzyko endemicznych chorób zakaźnych i pasożytniczych. Surowe warzywa, owoce, woda i potrawy niewiadomego pochodzenia mogą być przyczyną ostrych zatruć pokarmowych. W niektórych rejonach Pakistanu istnieje zagrożenie malarią. WHO zaleca używanie tabletek uzdatniających wodę do spożycia oraz moczenie warzyw i owoców przed spożyciem w roztworach odkażających. Do picia zdatna jest butelkowana woda mineralna bądź woda przegotowana. Z uwagi na nieprzestrzeganie standardów produkcji i przechowywania artykułów spożywczych pożądane jest sprawdzanie jakości lub daty ważności produktów (i lekarstw) przed ich zakupem. W dużych skupiskach miejskich notuje się znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Porada lekarska kosztuje od 7 do 15 USD, plomba dentystyczna od 40 do 70 USD, doba w szpitalu od ok. 100 USD.
W Islamabadzie praktycznie jedynym szpitalem zalecanym dla cudzoziemców jest Shifa Hospital, a w Karaczi Aga Khan Hospital. Przed przyjęciem do tych szpitali wymagana jest wpłata kaucji na pobyt w kwocie ok. 250 USD lub przedstawienie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie leki są w zasadzie dostępne w aptekach.
 
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
 
Z powodu utrzymującego się napięcia w sytuacji bezpieczeństwa wysoce niewskazane są wyjazdy do prowincji Beludżystan i Khyber-Pakhtunkhwa, a także do Gilgit-Baltistan, w tym przede wszystkim do doliny Swat i administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru. Należy również liczyć się z możliwością zamachu terrorystycznego w centrach największych, teoretycznie bezpieczniejszych, niż terytoria wymienione powyżej, miast Pakistanu, w tym przede wszystkim w Karachi, Lahore, Rawalpindi i Islamabadzie. Podstawowa zasada to unikanie dużych skupisk ludzkich i obiektów (eksponowane hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne, budynki rządowe/policyjne/wojskowe, bazary, meczety, dworce lotnicze i kolejowe, demonstracje itp.), które mogą stanowić potencjalny cel zamachu terrorystycznego.
Poniższe informacje administracyjne dot. podróżowania po terytorium Pakistanu odnoszą się do stałych przepisów, które obowiązują niezależnie od bieżącej sytuacji bezpieczeństwa:
Ze względu na administracyjne ograniczenia ruchu osobowego cudzoziemców w Pakistanie należy zwrócić uwagę, czy otrzymana wiza nie zawiera wpisów ograniczających cele podróży. Przed wyjazdem poza duże ośrodki miejskie można zasięgnąć informacji o aktualnym zakresie ograniczeń w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy konsularnej w odległych i objętych restrykcjami rejonach może być poważnie utrudnione. Przed podróżą do Gilgit-Baltistan i do Kaszmiru, na tzw. tereny plemienne, Khyber-Pakhtunkhwa oraz do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu konieczne jest uzyskanie pisemnego zezwolenia władz MSW w Islamabadzie (No Objection Certificate). W Beludżystanie podróżować bez zezwolenia można tylko po głównej drodze łączącej stolicę prowincji Quetta z resztą kraju (miasta Sukkur i Bolan Pass) oraz drogą do granicy z Iranem. Zakazany jest pobyt cudzoziemców w strefach przygranicznych (w pasie o szerokości 45 km od granicy i 15 km od linii kontroli w Kaszmirze), a także w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych. Planując podróż do rejonów wysokogórskich, należy brać pod uwagę warunki pogodowe. Zimą część dróg w tym rejonie – m.in. prowadząca do Chin Karakorum Highway – jest nieprzejezdna.Honorowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy, lecz przy pobytach ponad 6 miesięcy przepisy zalecają uzyskanie miejscowego prawa jazdy. W Pakistanie obowiązuje ruch lewostronny.
 
BEZPIECZEŃSTWO
 
Zagrożenia dla bezpieczeństwa cudzoziemców w Pakistanie wynikają zarówno z przestępczości kryminalnej (zwłaszcza w Karaczi i innych dużych skupiskach miejskich), jak też z narastających ataków terrorystycznych (zamachy bombowe, w tym samobójcze, porwania). Akty te wymierzone są zarówno przeciw osobom i instytucjom utożsamianym z interesami państw koalicji antyterrorystycznej czy też szeroko rozumianą kulturą Zachodu (jak kościoły i szkoły chrześcijańskie, zachodnie restauracje i kluby, hotele dla cudzoziemców, atrakcje turystyczne oraz inne miejsca zgromadzeń cudzoziemców), jak również przeciw obiektom rządowym i komunikacyjnym. W związku z konfliktem sunnicko-szyickim zagrożone atakami są również miejsca muzułmańskiego kultu religijnego. Ponadto należy unikać przebywania w miejscach demonstracji i wieców ulicznych na tle politycznym, etnicznym lub wyznaniowym, które nader często przybierają gwałtowny charakter. Na terenach oddalonych od miast zdarzają się porwania turystów dla okupu. Zalecane jest unikanie podróżowania w nocy, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Nie należy korzystać z najtańszych, improwizowanych miejsc noclegowych oraz ofert przygodnych znajomych. Ze względu na otwarty konflikt zbrojny pomiędzy rządem a tak zwanymi pakistańskimi talibami, bezwzględnie należy unikać podróży na terytorium Khyber-Pakhtunkhwa i Gilgit-Baltistan oraz do Beludżystanu.
 
INNE PRZYDATNE INFORMACJE
 
Pakistan jest krajem muzułmańskim, którego prawa i obyczaje oparte są na tradycji i zasadach islamu. Nie usankcjonowane małżeństwem kontakty seksualne, homoseksualizm, pornografia oraz posiadanie i konsumpcja alkoholu zagrożone są karą więzienia. W okresie ramadanu należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów oraz palenia tytoniu. Działalność urzędów i instytucji publicznych podczas ramadanu i licznych świąt religijnych ulega znacznemu ograniczeniu. Zalecane jest przestrzeganie muzułmańskich obyczajów dotyczących noszenia ubiorów zakrywających kształt ciała, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Kobiety nie powinny podróżować samotnie ani w towarzystwie obcych osób.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
 
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu
Pakistan, Islamabad, Street 24, G-5/4, Diplomatic Enclave II, P. O. Box 1032 Islamabad, 44 – 000
Tel.: +92 51 2600844 Tel.: +92 51 2600846 Tel. dyżurny: +92 51 2600845 Faks: +92 51 2600853 Faks: +92 51 2600852
islamabad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.islamabad.msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Karaczi
Konsul honorowy: Mirza Omair Baig (język konsula angielski)
Pakistan, Karaczi, 208-A, Clifton Centre, Block-5, Clifton,
Tel.: +92 21 32566411-6 Tel. dyżurny: +92 321 822 8693 Faks: +92 21 32566417-8
secretariat@thebaigs.com secretary2@thebaigs.com
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lahore
konsul honorowy: Shahbaz A. Khan (język konsula angielski)
Pakistan, Lahore, 45-CMA Colony, Abid Mahjid Road, Lahore Cant.,
Tel.: (00-92-42) 3665-38-94/6 Faks: (00-92-42) 3665-55-60/1
shahbaz@goldengas.biz

 

Powyższe informacje opierają się na stanie wiedzy z dnia publikacji i mogą ulec zmianie bez powiadomienia.
WRÓĆ


Podziel się na FB
Podziel się na Linkedin
Podziel się na Twitter
Witaj, jestem Joanna
I chcę Cię poinformować, że już nie musisz się martwić o oryginalność repelentów na komary tropikalne z serii Mugga. Teraz kupisz je w oficjalnym sklepie marki.
Infolinia i pomoc w doborze repelentu: Pomoc w doborze repelentu: 570 555 950 wew. 1