Pluskwa domowa - jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Pluskwa to pasożyt, któremu za pokarm służy nasza krew. O pojawieniu się pluskiew w hotelu lub miejscu, którym przebywamy są najczęściej pogryzienia na naszym ciele, a samo ugryzienie pluskwy może doprowadzić do stanów zapalno-chorobowych.
Jak wygląda pluskwa domowa?
Dorosła pluskwa przypomina rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka: długość 1/4 cala i jasnobrązowy lub brunatny kolor. Niedojrzałe formy pluskwy są mniejsze i jaśniejsze. Jaja pluskwy są bardzo małe i białe. Dojrzałe formy można dostrzec gołym okiem, natomiast niedojrzałe formy lub jaja mogą być widoczne dopiero przez szkło powiększające. Na stronie internetowej podanej na końcu niniejszej broszury zamieszczone są zdjęcia pluskiew
Gdzie przebywają pluskwy ?
Pluskwy są obecne wszędzie tam, gdzie człowiek śpi, siedzi lub kładzie się. Występują na materacach oraz w skrzyniach sprężynowych, szczególnie w pobliżu lamówek, szwów i metek, oraz w pęknięciach, a także szczelinach w ramie łóżka i wezgłowiu. Gnieżdżą się również w innych meblach, zwłaszcza w okolicach szwów i suwaków krzeseł i kanap, w fałdach zasłon, w złączeniach szuflad, w obudowach gniazdek elektrycznych, pod obrazami oraz w innych ciasnych miejscach.
Do najczęstszych miejsc ich występowania można zaliczyć:
- Obszyciach zamków błyskawicznych, Wąskie otwory, Meble,
- Zagięcia i szwy materiału,
- Gniazda elektryczne, listwy podłogowe
- Książki, obrazy, tapety, ubrania i bielizna,
- Szczeliny pod wykładzinami i tapetami,
- Otwory w meblach, za boazerią i cokołem przypodłogowym.
Skąd się biorą pluskwy w domu czy hotelu?
- Owady przynosimy w ubraniu, w podróżnym bagażu,
- W używanych meblach,
- Bloki mieszkalne i domy wielorodzinne są narażone na inwazje szkodników, które w tego typu obiektach, szybko przemieszczają sie z pomieszczenia do pomieszczenia, wzdłuż centralnych instalacji grzewczych lub wodno-kanalizacyjnych.
- Jeśli pracujemy, jako hydraulik, elektryk czy przy naprawie sprzętu rtv, znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Odwiedzanie dużej ilości mieszkań to w takim przypadku konieczność zawodowa, a do pozostawionej torby czy kurtki zawsze może dostać się pluskwa i nie wiedząc o tym przyniesiemy ją do własnego domu.
- Osoby podróżujące, spędzające wiele nocy poza domem, w hotelach czy motelach narażone są na atak pluskiew. Tego typu miejsca nie zawsze odznaczają się doskonałą czystością.
W sprzyjających okolicznościach i przy braku właściwej dezynsekcji, pluskwa domowa rozmnaża się w postępie geometrycznym. Następnie łączy się w grupy z innymi osobnikami. Takich grup może być kilka w różnych miejscach domu, do tego jeszcze występują pojedyncze osobniki.
Ugryzienie pluskwy
Insekty te najczęściej wyszukują swojej „ofiary” czułkami, zwabia ich ciepło ciała wytwarzane przez człowieka. Co ciekawe, gryzą przede wszystkim w nocy. Ich ugryzienie bardzo często jest bezbolesne, dzieje się tak dlatego, że pluskwy „wstrzykują” w ciało ludzie specjalny płyn, który znieczula ciało, podczas procesu ugryzienia. Ślad ugryzienia tego owada może być dość duży, przypominający ugryzienie komara lub kleszcza albo może go w zupełności nie być. Wszystko zależy głównie od reakcji naszego organizmu, alergii itp. Co istotne, najczęściej jednak pojawia się jakiś ślad, w postaci ukąszenia i niewielkiego bąbla. Jeśli zauważymy na nogach, rękach, czy tułowiu ugryzienia i będą one pojawiały się co jakiś czas, regularnie, warto sprawdzić dom pod kątem pluskiew. Co istotne, pluskwy gryzą co jakiś czas, zwykle co kilka dni, gdy znów „zgłodnieją” i będą chciały pożywić się krwią. Warto także wiedzieć, że insekty te mogą pozostawiać ślady na ciele w regularnych odstępach od siebie, co to znaczy? W jednej linii, np. na nodze będziemy mieć kilka ugryzień. Niestety, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jedynym sposobem na potwierdzenie faktu, że ugryzienia na ciele pochodzą od pluskiew, jest znalezienie ich w domu.
Ugryzienia pluskwy
Czy pluskwy przenoszą choroby?
Ugryzienia pluskiew nie są właściwie groźne, jednak mówi się, że mogą być one owadami, przenoszącymi groźne choroby, takie jak: WZW typu B oraz zarażać enterokokami. Nie stwierdzono jednak w stuprocentowo, czy faktycznie mogą one powodować te schorzenia. Mogą być za to groźne w momencie, gdy namnożą się w domu oraz powodować niespokojny sen, zwłaszcza u dzieci. Warto zatem dobrze przeszukać dom.
Może Cię również zainteresować :
W jaki sposób rozpoznać, że w domu lub hotelu są pluskwy?
Jest kilka znaczących czynników, dzięki którym możemy bez problemu poznać, że w domu są pluskwy. Przede wszystkim martwe owady. Jeśli zauważymy insekty, przypominające pluskwy, bardzo prawdopodobne, że znajdują się one gdzieś w pomieszczeniu. Mdły, słodki zapach, który podobny jest do zapachu migdałów lub kolendry, może oznaczać, że gdzieś w pobliżu pluskwy mają swoje gniazdo. Kolejnym czynnikiem są z pewnością plamki krwi, które pojawiają się na kołdrze lub przy łóżku. Jest to zwykle krew, którą strawiły i wydaliły pluskwy.
Co odstrasza pluskwy i jak się ich pozbyć?
Pozostaje oczywiście kwestia tego, w jaki sposób pozbyć się tych niemile widzianych gości z naszego domu. Warto od razu wiedzieć, że typowo „domowe” sposoby raczej nie działają odstraszająco na te owady. Pierwszym krokiem jest znalezienie siedliska, czyli miejsca, gdzie będzie ich najwięcej. Siedlisko pluskiew jest swego rodzaju gniazdem, w którym przebywają całym „stadem”. Najszybszym sposobem, aby pozbyć się tych pluskiew, które są w gnieździe, jest wciągnięcie ich do odkurzacza, jednak należy pamiętać, że jest to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest użycie odpowiednich preparatów.
Wygrzewanie domu do 60 stopni – wysoka temperatura zwalcza pluskwy, jednak jest to sposób dosyć uciążliwy, ponieważ mając spory dom, czy mieszkanie, nie jesteśmy w stanie wygrzać samodzielnie wszystkich pomieszczeń.
Wymrażanie pomieszczeń – jest to sposób pokrewny poprzedniemu, wymrażanie odbywa się przy pomocy ciekłego azotu. Jest to sposób, do którego musimy zaangażować ekipę fachowców.
Usuwanie pluskiew środkami biobójczymi - preparaty te są stosowane pod ciśnieniem przy pomocy oprysku metodą zamgławiania UVL. Proces ten odbywa się za pośrednictwem generatora zimnej mgły. Jest to sposób niezwykle skuteczny, gdyż dzięki opryskowi, cząsteczki docierają do każdej, najmniejszej szczeliny, a jak wiadomo, owady te, uwielbiają przebywać pomiędzy szczelinami.
Ponadto, warto pamiętać o tym, by wszystkie ubrania i pościel dokładnie wyprać. Temperatura wynosząca już 45 stopni, jest w stanie pozbyć się insektów z odzieży, jednak jeżeli na metce ubrań, czy pościeli jest napisane, że można je prać w wyższej, np. 60 stopni, warto ją zwiększyć. Wtedy możemy mieć niemalże pewność, że pozbędziemy się pluskiew z ubrań. Kolejnym krokiem jest dokładnie przejrzenie pomieszczenia oraz innym pokoi w domu. Pluskwy potrafią się przenosić do innych pomieszczeń, a nawet innych mieszkań, poprzez cienkie ściany. Warto też stosować środki ochrony ciała czyli repelenty z dużą zawartością np. Mugga extra strong