Publikacja 12 stycznia 2020 Autor: Arkadiusz Ostojski
3 minuty czytania.
Jak wygląda rumień po ukłuciu kleszcza i czy kleszcz, który ugryzł przenosił boreliozę?. Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto miał kontakt z kleszczem lub zauważył dziwne zmiany skórne mogące być objawem rumienia po kleszczu.
Spis treści:
Więcej informacji o boreliozie :
Rumień od kleszcza zwany potocznie wędrującym to duża wysypka, zwykle mierząca około 5 cm, która z biegiem czasu odczyn stopniowo się rozszerza. Rumień może pojawić się w miejscu, w którym nie widzieliśmy kleszcza - na skórze głowy, nodze, twarzy, ręce, plecach, w pachwinie, pośladkach czy na brzuchu. W konsekwencji jedno miejsce po ugryzieniu kleszcza może promieniować na 30 cm! Niektórzy ludzie o ciemniejszej karnacji mogą mieć wysypkę, która wygląda jak siniak.
Rumień po ugryzieniu kleszcza - zdjęcia różnych postaci
Wiele osób zauważa ślad, guzy lub zaczerwienienie natychmiast po ukąszeniu kleszcza, ale zwykle te zmiany i obraz ustępują po kilku dniach i nie są oznaką boreliozy. Wraz z pojawieniem się niespecyficznych zmian skórnych warto również wypatrywać dodatkowych objawów, które w połączeniu mogą świadczyć o wczesnym etapie poważnej choroby odkleszczowej. Zalicza się do nich:
gorączkę,
ból głowy,
dreszcze,
bóle stawów,
obrzęk węzłów chłonnych.
Pierwszym objawem boreliozy jest reakcja skórna w miejscu ugryzienia kleszcza, zwana rumieńcem wędrującym. Może pojawić się już po 2-3 dniach od ukąszenia pasożyta i rozszerzać się przez kolejne 7-10 dni. Powszechnie uważa się, że 50-80% chorych na boreliozę doświadcza tej początkowej zmiany skórnej, charakteryzującej się wysypką rumieniową o docelowym kształcie, która powinna mierzyć co najmniej 5 cm szerokości, aby zakwalifikować się jako rumień.W rzeczywistości odsetek ten jest wyraźnie zawyżony, ponieważ większość pacjentów nie zauważa wysypki, a już na pewno nie w jej klasycznej formie, która jest często określana jako „oko byka”. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że w większości przypadków prezentacja dermatologiczna jest amorficzną, płaską, rozszerzającą się wysypką.
Zamiast rumienia wędrującego kilka dni po ugryzieniu kleszcza mogą pojawić się niegroźne zmiany skórne, które są wynikiem reakcji na ślinę pasożyta. Przeważnie jednak mają one mniej niż 1 cm średnicy i znikają jeden dzień po ukąszeniu.
Zarówno dorośli, jak i młodsi pacjenci doświadczają takich samych objawów, jeśli chodzi o rumień. Kleszcz wgryzając się w skórę początkowo nie powoduje żadnego dyskomfortu, szczególnie u dzieci. Warto pamiętać o tym, że młode osoby są częściej narażone na pojawienie się u nich boreliozy, ponieważ pasożyty chowają się w ich włosach, fałdach ubrań, butach. Dzieci wolniej też zasygnalizują wystąpienie objawów grypopodobnych czy zmian skórnych, dlatego w okresie od marca do października rodzice muszą bacznie obserwować swoje pociechy.
Rumień po kleszczu jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jeśli istnienie podejrzenie tej choroby, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza w sprawie rozpoczęcia leczenia. Opieka medyczna jest szczególnie ważna, jeśli pacjent ma też inne objawy wczesnej fazy boreliozy, które są zazwyczaj grypopodobne.
Leczenie rumienia jest ściśle połączone z kuracją przeciwko boreliozie i polega na podaniu odpowiedniej dawki antybiotyków. Jeśli wysypka jest swędząca lub nieprzyjemna, można spróbować użyć leków antyhistaminowych, aby złagodzić objawy. W mniej wymagających przypadkach stosuje się zimne kompresy w celu schłodzenia obszaru wysypki. Jednak przed użyciem jakiegokolwiek leku na wysypkę należy skontaktować się z lekarzem.
Nawet jeśli lekarz zdiagnozuje boreliozę na podstawie rumienia wędrującego, przeprowadzi także dodatkowo badanie krwi w celu potwierdzenia rozpoznania. Test immunoenzymatyczny (ELISA) wykrywa przeciwciała bakterii wywołujących boreliozę. Jest to najczęściej używany test.Boreliozę leczy się doustnymi antybiotykami, takimi jak doksycyklina lub amoksycylina. Leczenie trwające od 14 do 21 dni skutecznie leczy chorobę u większości osób.
Rumień migrujący nie jest reakcją na ugryzienie przez kleszcza, ale zewnętrzną oznaką rzeczywistej infekcji boreliozą jest zaczerwienie. Kiedy po raz pierwszy pojawia się wysypka, choroba prawdopodobnie zaczęła rozprzestrzeniać się w ciele. Czerwone zmiany skórne są dowodem na to, że wirus właśnie rozmnaża się w organizmie i niszczy tkanki, z którymi ma styczność.
Rumień wędrujący jest spowodowany wyłącznie przez boreliozę i ugryzienie kleszcza. Chociaż istnieją inne wysypki, które wyglądają jak rumień, to jednak doświadczony lekarz jest w stanie od razu zauważyć między nimi różnice.
U większości ludzi rumieniec wędrujący po kleszczu zanika w ciągu 3-4 tygodni, niekiedy przed zakończeniem terapii antybiotykowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u niektórych może trwać nawet miesiącami pomimo leczenia. W boreliozie przewlekłej wysypka może przenieść się na inne części ciała, które nigdy nie były pogryzione przez kleszcza. Rumień wędrujący powinien całkowicie ustąpić po udanym wyleczeniu boreliozy.
Niestety, nie ma skutecznego szczepienia na boreliozę wciąż trwają prace nad jej wynalezieniem, a jedynym sposobem na zminimalizowaniem ryzyka zachorowania jest ochrona przed ukąszeniem kleszcza.
Uwaga!